2B'de tapuların yüzde 82'si dağıtıldı, devlet 470 milyon lira gelir elde etti

Antalya Defterdarı Veli Tunçez, ildeki 2B arazilerinin yüzde 82'sinin tapularının hak sahiplerine teslim edildiğini, devletin kasasına 470 milyon lira gelir girdiğini söyledi.

2B'de tapuların yüzde 82'si dağıtıldı, devlet 470 milyon lira gelir elde etti
03 Ocak 2014 Cuma 16:03

Antalya Defterdarı Veli Tunçez, ildeki 2B arazilerinin yüzde 82'sinin tapularının hak sahiplerine teslim edildiğini, devletin kasasına 470 milyon lira gelir girdiğini söyledi.

    Türkiye'nin en yoğun 2B varlığının bulunduğu illerin başında gelen Antalya'da arazilerin hak sahiplerine satışında sona yaklaşıldı. Satış yapılabilecek 70 bin hak sahibinden 58 binine tapuları verildi. Defterdar Veli Tunçez, 2 Ocak itibariyle tapu verme oranında yüzde 82'ye ulaştıkları bilgisini paylaştı. Geri kalan hak sahiplerine ise tebligatların yapıldığını anlatan Tunçez, "Tebligat yapılanların peşinat ya da ilk taksiti ödemeleri için 90 gün süreleri var. Şuan o süreyi kullananlar var. Süre bitince onların da tapularını vermiş olacağız." dedi. Defterdar Tunçez, Hazine'nin satışlardan 470 milyon lira gelir elde ettiğini açıkladı.

    Antalya genelindeki 2B arazilerinin toplam yüzölçümü büyüklüğünün 220 bin dönüm olduğunu ifade eden Veli Tunçez, bunun yaklaşık yüzde 60'ına karşılık gelen 145 bin dönümünün satışının gerçekleştirildiğini kaydetti.

    EN YOĞUN SATIŞ AKSU VE KAŞ'TA

    Antalya Defterdarı Veli Tunçez'in verdiği bilgiye göre en yoğun satışlar, yüksek rayiç bedelinden ötürü yaptıkları eylemlerle gündem oluşturan Aksu'da yaşandı. Satılan 2B arazilerinin yüzde 22'sini merkez Aksu ilçesindekiler oluşturdu. İkinci sırada ise yüzde 20 ile Kaş yer aldı. Bu iki ilçeyi yüzde 13 ile Konyaaltı, yüzde 12 ile Alanya takip etti. Toplam satışların yüzde 70'e yakını bu 4 ilçede gerçekleşti.

    RAYİÇLERİN DÜŞMESİ ETKİLİ OLDU

    Mersin Defterdarı olarak görev yaptığı dönemde Antalya'daki 2B eylemlerini medyadan takip ettiğini anlatan Veli Tunçez, protestoların ardından hızlanmasını tepki çeken rayiç bedellerin düşürülmesine bağladı. Tarım arazilerinin, üzerinde ikamet edilen konut bulunanların ve büyüklüğü 400 metrekareyi geçmeyen 2B arazilerinin yüzde 70 olan rayiç bedellerinin eylemlerin ardından yüzde 50'ye düşürüldüğünü hatırlatan Defterdar Tunçez, "İlk başta fiyat konusunda bir refleks vardı. Bedeller yüzde 50'ye indirildi. . Vatandaş rahatlamış oldu. 2B işi bitti. Bizim açımızdan bir sıkıntı görünmüyor. Rakamlar da çok ciddi rakamlar." diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×