160 metrekarelik atölyede başladılar şimdi Porsche, Ferrari'ye parça üretiyorlar

Bursa’da, 1976’da babalarının kurduğu 160 metrekarelik atölyede otomotiv yedek parça üretmeye başlayan Ayhan ve Orhan Korgavuş kardeşler, şimdi 9 bin metre karelik kapalı alana sahip fabrikalarında Porsche, Ferrari gibi dünya devleri ve milli tank Altay’.

160 metrekarelik atölyede başladılar şimdi Porsche, Ferrari'ye parça üretiyorlar
22 Ocak 2014 Çarşamba 16:33

Bursa’da, 1976’da babalarının kurduğu 160 metrekarelik atölyede otomotiv yedek parça üretmeye başlayan Ayhan ve Orhan Korgavuş kardeşler, şimdi 9 bin metre karelik kapalı alana sahip fabrikalarında Porsche, Ferrari gibi dünya devleri ve milli tank Altay’ın parçalarını üretiyor.

    Ayhan ve Orhan Korgavuş kardeşler, babalarının Zafer Mahallesi’nde açtığı 160 metrekarelik atölyede 2 elemanla birlikte 1976’da çalışmaya başladı. 1979’da babalarının ani ölümüyle sarsılan 2 kardeş, önce 360, ardından 3 bin metre karelik alana sahip atölyeyi açtı. Son olarak 2004 yılında Kayapa Sanayi Bölgesi’nde 9 bin metrekarelik kapalı alana sahip Ünver Group üretim tesislerini açan 2 kardeş, şimdilerde Porsche, Ferrari, Wolkswagen gibi dünya devi firmalara üretim yapmanın gururunu yaşıyor. 180 kişilik kadrosuyla otomotiv sanayine kauçuk ve slikon hortum, plastik ve metal boru parçaları üreten Ünver Group, kapılarını gazetecilere açtı.

    Üretimlerinin yüzde 40’lık bölümünü ihracat olarak yurt dışına gönderdiklerini belirten Ünver Group Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Korgavuş, radyatör hortumları, kalorifer hortumları, turbocharger hava sistem hortumları, hava filtresi hortumları, yakıt sistemi hortumları, metal ve plastik şekillendirilmiş turbo hava boruları ürettiklerini söyledi. Yılda 2 bin ton hamur karışımı yapabilme kapasitesine sahip olduklarını anlatan Korgavuş, yılda 9 milyon adet hortum imal ettiklerini dile getirdi. Halen Peugeot, Ford, Wolkswagen, Ferrari, Porsche gibi dev firmalara yedek parça temin ettiklerini belirten Ayhan Korgavuş, önümüzdeki aylarda dünya devi Volvo’ya da üretim yapmak için görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

    Halen Porsche’nin Carrera turbo modelinin hava hortumlarını ürettiklerini belirten Korgavuş, Carerra modelinin tüm hava hortumlarının dünyada sadece kendilerinin ürettiğini dile getirdi.

    Milli tank projesi olan Altay’ın da hava hortumlarını ürettiklerini anlatan Korgavuş şunları kaydetti: "1979 yılında babamızın ani vefatıyla ben 19, kardeşim 17 yaşında işin içinde bulduk kendimizi. 1994’te ilk ihracatımızı Almanya ve İspanya’ya gerçekleştirdik. Almanya’da fuara kalmıştık ve orada ilk müşterimizi bulmuştuk ve halen ona ürün veriyoruz. Daha çok teknik malzemeleri üretiyoruz. Wolkswagen’e direkt ürün veriyoruz. Ancak kendi markamızı vuramıyoruz. Çünkü dev firmalar, tedarikçi firmaların markalarını basmıyor. Halen 12 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu yıl Meksika, İspanya ve Çin’e ürün göndereceğiz. Tüm dünya Çin’den ithal ederken biz tersine Çin’e üretim yapacağız."

    "BABAMIZ MAYA BIRAKTI"

    Şirketlerinin kuruluş hikayesini de anlatan Ayhan Korgavuş şunları söyledi: "Rahmetli babamız kalıp, makine üzerinde çalışıyordu. Biz 2 kardeş olarak kauçuğa ağırlık verdik. Sıfırdan başladık işe. Tabi rahmetli babamız bize en azından maya bıraktı. 2 çalışanımız vardı. Yerimiz Zafer Mahallesi’ndeydi. 2 birader ve 2 elamanla yavaş yavaş işe başladık. Çok şeyler yaşadık. Yangınlar atlattık, dolandırıcılığa maruz kaldık. Biz her zaman ayakta durmaya inat ettik. Şu anda çalışanlarımıza sadece değil Türkiye’nin gurur duyduğu bir noktaya geldik. Dev rakiplerle aynı şartlarda aynı şartnameye göre ürün yapabiliyoruz. Hedefimiz, kaliteyi belirleyen firma olarak dünyada bir numara olmayı hedefliyoruz. Çünkü rakiplerimizi de biliyoruz."

    "2015’TE YÜZDE 40 BÜYÜME HEDEFLİYORUZ"

    Ünver Group Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Korgavuş, 2013 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 12 büyüme sağladıklarını vurguladı. 2015’te yüzde 40 büyüme hedeflediklerini söyleyen Korgavuş, Otokar vasıtasıyla askeriyeye de hizmet verdiklerini dile getirdi. Korgavuş, "Milli tank Altay’ın özel formüle edinmiş hava hortumunu üretiyoruz. Tamamen prosesi Porsche için hazırladığımız içten örgülü hava hortumunu üretiyoruz. Bakıldığında bir şey ifade etmeyebilir. Bunun şartnamesi çok ağır, bunu çözümlemek, formüle etmek, standartlara göre üretmek ciddi bir iş aslında. Neticede Porsche ürün veriyoruz." diye konuştu. CİHAN

160 metrekarelik atölyede başladılar şimdi Porsche, Ferrari'ye parça üretiyorlar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×