16. MÜSİAD EXPO

- Rusya Federasyonu'nun Türkiye Ticaret Mümessili Gaşigullin: - "Rusya'da özel ekonomik bölgelerde faaliyet gösterilmektedir ve Türk iş adamları da bu bölgelerden faydalanmaktadır. Sizleri Rusya'ya davet ediyoruz. Sizin için iş Rusya'da"

16. MÜSİAD EXPO

İSTANBUL (AA) - Rusya Federasyonu'nun Türkiye Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin, "Rusya'da özel ekonomik bölgelerde faaliyet gösterilmektedir ve Türk iş adamları da bu bölgelerden faydalanmaktadır. Sizleri Rusya'ya davet ediyoruz. Sizin için iş Rusya'da." dedi.

Gaşigullin, Anadolu Ajansı'nın (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu 16. MÜSİAD EXPO kapsamında düzenlenen Rusya Ülke Raporu Sunumunda yaptığı konuşmada, iki ülke liderlerinin iş birliğine ne kadar önem verdiğinin son zamanlarda görüldüğünü belirterek, nükleer, otomotiv, tekstil, mobilya gibi neredeyse her konuda iki ülke arasında ilişkilerin olduğunu kaydetti.

Gaşigullin, iki ülke yatırımlarını anımsatarak, "İş adamları arasında rekabet var. Türk iş adamları 'biz daha fazla yatırım yapmak istiyoruz' diyor, Rus iş adamları da bunu söylüyor." diye konuştu.

Türkiye ile Rusya arasında önemli potansiyel bulunduğunu vurgulayan Gaşigullin, "Rusya'da özel ekonomik bölgelerde faaliyet gösterilmektedir ve Türk iş adamları da bu bölgelerden faydalanmaktadır. Sizleri Rusya'ya davet ediyoruz. Sizin için iş Rusya'da." şeklinde konuştu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye Rusya İş Konseyi Yürütme kurulu üyesi Onur Güven de DEİK'in verdiği hizmetlere ilişkin bilgi verdi.

İki ülkenin ticaret hacmini anımsatan Güven, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesiyle hem siyasi hem de ekonomik anlamda gelişmelerin başladığını söyledi.

Güven, uçak krizinden sonraki dönemde her iki ülkenin birbirine ihtiyacı olduğunu daha iyi anladığını dile getirdi.

Türkiye'den Rusya'ya çok sayıda turistin gitmemesine ilişkin soru üzerine Güven, "İnsanların hayatında en az bir kere Rusya'yı görmesi gerektiğini düşünüyorum. DEİK bünyesinde bu konuda çalışmalar yapılıyor. Yatırım konusunda da turizm sektöründe otel projeleri var. Ben turist sayısının artırılması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

AGS Global Yönetici Ortağı Ahmet Güler ise Türkiye ile Rusya'nın birbirini tamamlayan ülkeler olduğunu belirterek, iki ülke ilişkilerinin önemini vurguladı.

4 gün süren 16. MÜSİAD EXPO, saat 18.00'da sona erecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×