10 kişi gözaltına alındı!

Bursa'daki otomotiv sektöründeki eylemler sürerken, Bursa Emniyet Müdürlüğü olayları provoke ettiği iddiasıyla yasa dışı Türkiye Komünist İşçi Partisi (TKİP) üyesi 1'i kadın 10 kişiyi gözaltına alındı.

10 kişi gözaltına alındı!
20 Mayıs 2015 Çarşamba 16:35


Bursa Emniyet Müdürlüğü'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, terörle mücadele birimlerince silahlı Türkiye Komünist İşçi Partisi (TKİP) terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonda 10 kişi gözaltına alındığı açıklandı. Açıklamada şüphelilerden 5'nin işsiz, 1'inin memur, 1'inin öğrenci,  2'sinin metal sektörüyle ilgisi olmayan, 1'inin ise dışardan gelen işçi oldukları bildirildi.

Gözaltına alınan bu kişilerin 15 Mayıs 2015 tarihinden bu yana 4 ayrı fabrikada iş bırakılmasını teşvik etmek sebebiyle üretimin durdurulması ve işyerlerinin tahliye edilmemesi için faaliyet gösterdikleri kaydedilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Oluşan toplumsal kaos ortamından istifadeyle örgütsel tabanlarını genişletmek şeklindeki eylemlerini sosyal paylaşım ağı üzerin kurdukları Metal İşçileri Birliği (MİB) grup ile Kızılbayrak isimli dergi üzerinden yaptıkları yayınlar ve oluşturdukları Fabrikalar Arası Kurul (FAK) toplantılarında alınan kararlarla gerçekleştirdikleri tespit edildi." 

Bu kişiler, hakkında Türkiye Komünist İşçi Partisi (TKİP)  terör örgütüne üye olmak suçundan adli soruşturmaya başlandı

İstanbul, Ankara ve İzmit'ten geldikleri bildirilen biri kadın 10 kişinin merkez Nilüfer İlçesi Görükle ve Yıldırım İlçesi Akçağlayan mahallelerinde ev kiraladıkları da öğrenildi. 

POLİSTEN EYLEMDEKİ İŞÇİLERE UYARI

Bu arada, 4 fabrikada eylem yapan işçilerle görüşen polis yetkilileri, yaptıklarının yasa dışı olduğu ve fabrikaları boşaltmalarını istedi. İşçilerin polis talebinin yazılı olmasını istedikleri ve bu sebeple fabrikadan ayrılmadıkları öğrenildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×