Ünivresite kontenjanları açıklandı

ÖSYM, öğrenci kontenjanları kitabını yayınladı. 2015 yılına ait kontenjanları barındıran kitapta okulların kaç öğrencinin yerleştiği, kontenjanların ne kadarının boşta kaldığı belirtiliyor

Ünivresite kontenjanları açıklandı
03 Mart 2016 Perşembe 21:56

2015 yılına ait ‘Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları Kitabı’ yayınlandı.

ÖSYM tarafından hazırlanan kitaba, http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecek. Kitapta 2015’te bölümlerin kontenjanları ve kaç öğrencinin yerleştiği gibi bilgiler bulunuyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, kitapçığın önsözünde açıklamalarda bulundu.

Demir, Yükseköğretim Kurulu’nun her yıl üniversitelerin önerilerini inceleyerek, her program için bir kontenjan belirlediğini, bu kontenjanları da Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile adaylara ve ilgili kurumlara duyurulduğunu belirtti.

Demir, “2015 yılına ait yükseköğretim programları kontenjanları ile bu programlara yerleşen aday sayıları bulunmaktadır. Ayrıca Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına da yer verilmiştir.” ifadesinde bulundu.

Kitabın açıklamalar bölümüne göre, yükseköğretim programlarının öğrenci kontenjanları, 2015 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda da belirtildiği gibi, biri ‘genel’ ve diğeri ‘okul birincisi’ olmak üzere iki gruba ayrılıyor.

ÖSYM'nin yükseköğretim programlarına yerleştirilen öğrenci sayıları ise ‘sınavlı’, ‘sınavsız’ ve ‘okul birincisi’ olarak ele alınıyor. Yerleşen aday sayılarına ek yerleştirme ile yerleştirilen aday sayıları da dahil edildi. Üniversitelerce yapılan özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programları kontenjanları da tablolarda yer alıyor.

ÜNİVERSİTE GİRİŞ YERLERİ DE BELLİ OLDU

Öte yandan, üniversite sınavlarına giriş yerleri de belli oldu. 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuru işlemleri 6-20 Ocak 2016 tarihleri arasında tamamlanmıştı. ÖSYS'nin ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı için toplam 2 milyon 178 bin 563 aday başvurusunu tamamladı.

173 il/ilçe sınav merkezinde, yaklaşık 7 bin 300 bina, 117 bin salonda görev yapacak toplam 303 bin sınav görevlisi yer alacak. Geçen yıla göre başvuru sayısında oldukça artış yaşanan YGS için öğrenciler son hazırlıklarını tamamlamakta. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×