Uçak Kazaları

Uçak kazaları, uçakların çeşitli sebepler nedeniyle yaptıkları kazalardır. Trafik sorunundan dolayı kaza olmayacağı için, uçak kazaları çeşitli talihsizlikler sonucunda gerçekleşmektedir.

Uçak Kazaları
22 Kasım 2014 Cumartesi 07:37

Uçak kazaları, uçakların çeşitli sebepler nedeniyle yaptıkları kazalardır. Trafik sorunundan dolayı kaza olmayacağı için, uçak kazaları çeşitli talihsizlikler sonucunda gerçekleşmektedir. Uçaklar özellikle hacimce ve kütlece çok büyük olduklarından dolayı, uçaklarda gerçekleşen kazalar da doğru orantılı olarak bir o kadar şiddetli gerçekleşmekte ve bu kazalar sonucunda ağır hasarlar meydana gelmektedir.
Uçak, özellikle çok uzun yerler arasında seyahat yapmaya olanak tanıması, deniz, kara gibi farklı yollar üzerinden kesintisiz olarak geçebilmesi sebebiyle tercih edilen hava yolu ulaşım aracıdır. Yani çok uzak bir yere, çok daha kısa sürede varmak istiyorsanız uçak kullanmanız gerekmektedir. 
 
Uçaklar da kalkışından önce bir çok hazırlık aşamasından geçmektedir. Bu hazırlık aşamalarının her biri, herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek açısından çok özenli ve dikkatli bir şekilde yapılmaktadır. Uçağı kullanacak olan pilotlar çeşitli farklı eğitimlerden geçirilmektedir. Bunun dışında çeşitli uçak teknisyenleri de uçağın motoru ve diğer parçalarının kontrollerini usulüne göre yapmaktadır. Daha sonra da uçak yolcularını aldıktan sonra hava alanından yine belirli kurallara göre pist yoluyla ayrılmaktadır. Uçağın herhangi bir noktada hasar görmesi sonucunda pilotun uçak kontrolünü kaybetmesi, büyük felaketlere yol açabileceğinden, merkez kumanda sistemi de devreye sokulabilir hale getirilmiştir. Yani uçaklarda eğer pilot müdahale yapamayacak durumda ise uçak otomatik olarak da kullanılabilir. Bunun dışında kule ile sağlanan irtibat sonucunda uçak, kazaya uğramadan herhangi bir hava alanına alınan izin çerçevesinde indirilebilir.
 
Uçak kazaları, uçakların herhangi bir noktasından hasar görmesi sebebiyle, veya pilotun kendi hatası sonucunda olan kazalardır. Uçağın havada giderken kazaya uğraması, çok büyük felaketlere yol açabilmektedir. Özellikle yukarılara çıktıkça artan rüzgar değerleri, basınç değerleri, yukarıda olan kazalarda kurtulmayı imkansız hale getirebilmektedir. Dolayısıyla da uçağın kazaya uğramaması için çok dikkatli olmak gerekir. 
 
Yine uçak havada kazaya uğramıyor da, kalkarken veya inerken kazaya uğruyorsa da , hacimce çok büyük olduğundan dolayı kazanın şiddeti de bir o kadar fazladır. Yani sonuç olarak uçak kazaları insan ömrü için tehlike oluşturmaktadır.
 
Uçak kazası sürecinde izleyeceğimiz  yol da çok önemlidir. Eğer panik halinde olursak, daha çok zarar görebilir, ve hissettiğimiz panik neticesinde kalp krizi gibi farklı durumlardan dolayı da büyük rahatsızlıklar geçirebiliriz. Yani eğer uçak kazaları, fiziksel anlamda bir sorun yaratmasa bile panik halinde olan insanlar için açık bir ölüm anı olabilmektedir. Yani uçak kazaları konusunda sadece pilotun ve diğer teknik elemanların değil, insanların da kendiler için sorumlulukları vardır.
 
Uçak kazaları sonucunda, bazen tüm yolcular hayatlarını kaybedebilmektedir. Çünkü oluşan kazalar aşırı şiddetli bir şekilde gerçekleştiğinden oluşan hasar da bu oranda çok büyük olmaktadır. Uçak kazalarını önlemek için uçağın tüm bölümleri kalkıştan önce kontrol edilmeli, yine aynı şekilde motorlar ve yakıt durumu da kontrol edilmelidir. Onun dışında yolcular herhangi bir kaza durumu için uyarılmalı, bu çerçevede bir çok tedbir alınmalıdır.
 
Türkiye'de ve dünyada bir çok uçak kazası meydana gelmiştir. Bu kazalardan bazıları ve oluşan zararlar şu şekildedir:

2007 yılında meydana gelen bir kaza, büyük hasarlarla sonuçlandı. Atlasjet 4203 sefer sayılı uçuşunda, İstanbul'dan Isparta'ya uçan uçak düşmüş ve bu kazadan kurtulan olmamıştır.
Kazada Süleyman Demirel Üniversitesi'ne bilimsel konferans amacıyla giden 4 fizikçinin de ölmesi, olayın sabote olduğu kanıtlarını güçlendirmektedir.
 
Atlasjet ise, kazada ölen yolcuların ailesine 25.000 dolar ön ödeme yapmıştır.
 
Yine 8 Ocak 2003 tarihinde Diyarbakır' da THY'nin iniş esnasında uçağı düşmüş, ve kazadan 75 yolcudan dört tanesi, ve 5 mürettebattan sadece bir tanesi sağ kurtulmuştur.
 
Yurt içinde son 10 yılda meydana gelen uçak kazaları bunlardır. Bunun dışında yurt dışında olan kazalar da vardır.
 
25 şubat 2009 tarihinde, Türk Hava Yollarının İstanbul-Amsterdam seferini yapan uçağın iniş yaparken düşmesi sonucunda bir yolcu ve dört mürettebat ölmüştür.
 
13 Eylül 2008 tarihinde de, Moskova-Perm seferini yapan uçak düşmüş, ve bir Türk yolcu ölmüştür.
 
20 Ağustos 2008 de İspanya ile Kanarya Adaları arası seferini yapan uçan düşmüş, 154 yolcu yaşamını yitirmiştir.
 
Yine 9 Ocak 2007 de Adana-Bağdat seferini yapan, işçileri taşıyan uçak düşmüş, ve 34 kişi yaşamını yitirmiştir.
 
Son uçak kazaları ile ilgili genel bilgiler, bu yöndedir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×