TEOG kaldırılıyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan kaltıldığı bir televizyon programında TEOG'un kaldırılması gerektiğini söyledi. Peki TEOG kalkıyor mu?

TEOG kaldırılıyor mu?
16 Eylül 2017 Cumartesi 19:24

SonHaberler | Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'nın (TEOG) kaldırılması yönünde açıklama yaptı. Erdoğan katıldığı bir televizyon programında 8. sınıf öğrencilerinin liseye geçiş yapmak için girdikleri TEOG'un kaldırılması gerektiğini söyledi. Peki TEOG kaldırılacak mı? TEOG neden kaldırılacak?

TEOG KALKIYOR MU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı televizyon programında TEOG'un kaldırılması gerektiğini söyledi. Erdoğan konuyu Başbakan Binali Yıldırım'la da paylaşacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle: Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım. Biz TEOG'la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün. Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin.

TEOG NEDİR? 

Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin eğitim öğretim hayatlarını lisede devam etmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan bir sınavdır. 

Tam açılımı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı olan TEOG, Türkçe, matematik, fen bilimleri, yabancı dil, din kültürüve ahlak bilgisi ve T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük derslerini alan öğrencilerin eğitim hayatları boyunca aldıkları bu eğitimlerin derecesini ölçen çoktan seçmeli soruların yer aldığı bir sınavdır. 

Ortak sınavlarda alınan puanlar ilgili dersin birinci veya ikinci yazılı puanı olarak e-Okul Sistemi’ne girilir ve yıl sonu başarı puanı hesaplamasına dahil edilir.

Her dönem yapılan ortak sınavlar sonucunda derslerin AOSP puanları; Türkçe, matematik, fen bilimleri dersleri için dört; T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri için iki katsayısı ile o dersin puanı çarpılarak hesaplanır.

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında; öğrencilerin; 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8'inci sınıf AOSP’si toplanacak, elde edilen toplam puan ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alımında kullanılan “ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan” hesaplanır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×