Okul servislerine 'keyfi zam'

Okul servis ücretlerinin resmi olarak belli olmamasına rağmen zamlı bir şekilde velilerden talep edilmesi tepki çekti

Okul servislerine 'keyfi zam'
26 Ağustos 2016 Cuma 15:01

2016-2017 eğitim öğretim yılı okul servis ücretleri Ankara ve İzmir için belli oldu. İstanbul'da ise Umumi Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası yüzde 12 zam talebinde bulundu. Kararı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) verecek. El Cezire'den Umay Aktaş Salman'ın haberine göre, UKOME zam oranını henüz açıklamadı ama bazı servis firmaları ücretlerini belirlemeye başladı. İstanbul Umumi Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası velileri uyarıyor. Zam oranı belli olmadan tarife belirlemenin doğru olmadığını söyleyen oda başkanı Hamza Öztürk, konuyla ilgili çok şikayet aldıklarını yüzde 30-40'lara varan zam oranlarının uygulandığını söylüyor.

HAKSIZ ZAMMA ŞİKAYETLER ARTTI

Geçtiğimiz sene İstanbul'da servis ücreti 0-1 kilometre arası 160, 1-3 kilometre arası 165, 3-5 kilometre 170 TL idi. En uzak mesafe olan 23-25 kilometre içinse 390 TL ücret alınıyordu. Bu ücretin üzerine anaokulu, ilkokul, ortaokullar için yüzde 35 oranında da rehber ücreti ekleniyor. Kimi firmalar geçen seneki ücretlerin üzerinden yüzde 5, yüzde 10 gibi zam oranları belirleyip, kayıt için velilerle iletişime geçti. Ancak çok yüksek zam oranları ile ücret belirleyen firmalar da var. Öztürk, konuyla ilgili son günlerde esnaf odasına da gelen şikâyetlerin artmaya başladığını söylüyor.

İstanbul Umumi Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, ödeme yapacak velilerin  geçen sene üzerinden ödeme yapmasını söylüyor. Zam oranları belli olmadan ücret açıklanmasının doğru olmadığını vurgulayan Öztürk, bu konuda yaşanan sorunları şöyle anlatıyor:
"Kilometre dilimlerine uyulmuyor. Yüzde 30-40 oranında zam yapanlar olduğu yönünde şikâyetler bile geliyor. Haksız kazanç sağlanıyor. Herkes bu işten para kazanıyor; okul, şirket, aracı... Velinin ödediği bu paranın ancak üçte birini servisçi kazanıyor. Devlet okulları açıklanan tarifelere yüzde 99 oranında uyar. Özel okullarda ise uyulmuyor çoğunlukla. Buralarda firmalar özel hizmet verdiğini söylüyor. Okuldan eve, evden okula götürülüyor çocuklar. Benim taşıdığım hostesin fuları yoktur, onun taşıdığı hosteste fular vardır. Nasıl bir özel hizmet olabilir ki?"

CEZASI OLMASINA RAĞMEN FİRMALAR KURALLARA UYMUYOR

UKOME kararlarına göre belirlenen tarifeye uymayan firmalar hakkında cezai yaptırım uygulanıyor. Taşımacıya bu kuralın ihlali durumunda yazılı ihtar ve 10 güzergâh kullanım izin belgesi bedeli ceza veriliyor. Buna rağmen taşımacı firma kurala uymuyorsa, ceza 50 güzergâh kullanım izin belgesi bedeline kadar çıkıyor. Güzergâh kullanım izin belgesi bedeli güzergâh başına 100 lira. 4'üncü ihlâlde para cezası, 5'inci ihlâlde ise servis taşımacılığı hakkı feshediliyor. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×