Nato Üyesi Ülkeler

NATO Üyesi Ülkeler; 26'sı Avrupa'da ve 2'si Amerika'da olmak üzere toplam 28 ülkeden oluşmaktadır.

Nato Üyesi Ülkeler
21 Kasım 2014 Cuma 23:53

NATO Üyesi Ülkeler; 26'sı Avrupa'da ve 2'si Amerika'da olmak üzere toplam 28 ülkeden oluşmaktadır. NATO üye ülkelerden bahsetmeden önce NATO'nun kuruluşundan, kuruluş amacından ve geçirdiği süreçlerden kısaca bahsedelim:

 
NATO, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı anlamına gelen "North Atlantic Treaty Organization" kelimelerinin baş harfleridir. 4 Nisan 1949'da ilk NATO üyesi ülkeler tarafından savaştan güçlü çıkan komünist rejime karşı birlik olmak amacıyla kurulmuş bir savunma teşkilatıdır. NATO'nun kuruluş amacı aslında antlaşmanın beşinci maddesinde özellikle belirtilmiştir. Şöyle ki;  "Üyelerden herhangi birine yapılan saldırı, tüm üyelere yapılmış kabul edilmektedir. NATO; hürriyeti ve hukukun üstünlüğünü tanıyan milletlerin, medeniyetlerini, barış güvenliğini sağlar ve karşılıklı askeri, sosyal ve kültürel yardımlaşmayı esas alır." şeklinde yazılan maddede birliğin gayesi ve yol haritası net bir şekilde belirtilmiştir. 
 
NATONUN KURULUŞU
4 Nisan 1949'da ilk NATO üyesi ülkeler olan İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, ABD, Kanada, İtalya, İzlanda, Danimarka, Norveç ve Portekiz 4 Nisan 1949'da Washington'da bir araya gelerek gerekli antlaşmayı imzaladılar ve NATO aslı birliği resmen kurdular. Fransa 1966'da NATO askeri kanadından çekilirken, 2009'da geri dönmüştür. Danimarkanın üyeliği Faroe Adaları ve Grönlandı da kapsamaktadır. İzlanda ise ordusu olmayan tek NATO üyesi ülke olarak en ilginç ülkelerden biridir. 
 
TÜRKİYENİN NATO ÜYESİ ÜLKELER ARASINA GİRİŞİ
Sovyet baskısının Orta Avrupa ve Balkanlarda etkisini göstermesi ve Türkiyenin Doğu Karadeniz topraklarına yönelik baskısını hissettirmeye başlaması Türkiyeyi NATO üyesi olmaya itmiştir. 18 Şubat 1952'de Türkiye ve Yunanistan NATO üyesi ülkeler arasında yerlerini almmışlardır. 1974'te Kıbrıs Harekatı sırasında Yunanistan NATO askeri kanadından çekilirken, 1980'de geri dönmüştür.
 
DİĞER NATO ÜYESİ ÜLKELER
 
9 Mayıs 1955
Batı Almanya resmen NATO üyesi ülkeler arasına girmiştir. Ufak ufak katılımlarla ve son olarak 3 Ekim 1990'da Doğu Almanyanın da katılımıyla Almanya bir bütün olarak NATO üyesi ülkelerden olmuştur.
 
30 Mayıs 1982
İspanya NATO üyesi olmuştur.
 
12 Mart 1999
Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya NATO üyesi ülkeler arasına girmiştir.
 
29 Mart 2004
Bulgaristan,Letonya, Litvanya, Estonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya NATO üyesi ülkeler arasına girmiştir. 
 
1 Nisan 2009
Arnavutluk ve Hırvatistan NATO üyesi olmuştur.
 
NATO üyesi ülkeler arasına girmeden önce Doğu Almanya, 1999'da ve 2004'te katılanlar öncesinde rakip Varşova Paktı'nın birer üyesiyken; Estonya, Letonya ve Litvanya aynı zamanda Sovyetler Birliği üyesiydiler. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya Çekoslavakya'nın birer parçası iken; Slovenya ve Hırvatistan Yugoslavya'nın birer parçasıydılar.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×