Malazgirt Meydan Muharebesi

Malazgirt Meydan Muharebesi, 1071 yılında Bizans Devleti ile Büyük Selçuklu Devleti arasında yapılan büyük bir savaştır.

Malazgirt Meydan Muharebesi
22 Kasım 2014 Cumartesi 07:40

Malazgirt Meydan Muharebesi, 1071 yılında Bizans Devleti ile Büyük Selçuklu Devleti arasında yapılan büyük bir savaştır. Özellikle Türk tarihi açısından tam bir dönüm noktasıdır. Çünkü Türkler, akınlar halinde Anadolu'yu yurt edinmek için Anadolu'ya gelmiş, özellikle Pasinler Savaşı ile bu gayesini Bizans'a göstermiştir. Anadolu'nun yaşamak için çok uygun bir coğrafya olması Türklerin bu bölgeyi yurt edinme isteğini arttırmıştır.

 
Tarih kitaplarında sürekli anlatılan ve okutulan,  ''Anadolu'nun kapıları Türklere açıldı'' cümlesi bu savaştan gelmektedir. Öyle ki Anadolu'ya akınlar halinde grup grup giren Türkler, bu savaş ile millet olarak Anadolu ya yerleşme kararı almıştır.
 
Hatta öyle ki bu savaşta Bizans Devleti'nin komutanı esir edilmiştir. Kesin Türk Zaferiyle kazanılan bu savaş, Türk tarihinin dönüm noktası olmuştur.
 
Malazgirt Meydan Savaşı anlaşılacağı üzere bir meydan savaşıdır. Malazgirt ovasında gerçekleşen bu savaşın Türkler lehine sonuçlanmasının en önemli nedenlerinden biri, Türklerin kılıç ve at kullanmaktaki eşsiz başarısı ve yiğitlikleridir.
 
Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Sultan Alparslan ile Bizans İmparatoru Diyojenin karşı karşıya geldiği savaşta kesin Türk zaferi sağlanmıştır. Savaştan önce Türk kabileleri tarım alanlarının bolluğundan dolayı bu bölgelere yerleşmişlerdi. Bizans Devletinin bu durumdan hoşnutsuzluğu, bu bölgede yaptığı tahribatlarla belli oldu, ve Sultan Alparslan'ın ordusuyla birlikte Malazgirt Ovasına gelmesi sonucunda Bizans Devleti' nin ordusu da bu bölgeye hareket etti, ve savaş başlamış oldu.
 
26 Ağustos Cuma sabahı meydan muharebesi başlamadan önce, Sultan Alparslan barış teklifinde bulunsa da Romen Diyojen bunu güçsüzlükten dolayı pes etme olarak algılayıp geri çevirdi. Sultan Alparslan'ın ordusu sayı bakımından daha az kişiden oluşması Türk tarafının gözünü korkutuyordu. Yapılan meydan savaşının neticesinin belirlenmesinde en büyük etken, Türk soylu olan fakat savaşın başlangıcında Bizans saflarında yer alan Uz ve Peçenek Türklerinin Türk tarafına geçmeleri oldu, ve yapılan meydan savaşında Türk ordusu galip gelerek Bizans Ordusu' nun büyük bir kısmını imha etti.
 
Bu savaş sonucunda Romen Diyojen esir edildi, ve bir katır arabası üzerinde gözlerine mil çektirilerek dolaştırıldı.Bir kaç gün sonra da çektiği çile ve ızdıraptan dolayı öldü.
 
Savaşın sonucu olarak, Türkler Anadolu'yu yurt edindi. Daha sık akınlar düzenlenerek bölgesel fetih hareketleri hızlandı. Fakat İslam dünyasının bu karşı hareketine tepki olarak, Hristiyan dünyası da bir dizi hareket düzenledi. Bu hareketlere de '' Haçlı Seferleri'' denmektedir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×