'LYS puanım silindi' diyerek yalan söylemiş

ÖSYM tarafından, LYS'den aldığı puanın sıfırlandığını iddia eden üniversite adayı hakkında 'sahtecilik' soruşturması açıldı

'LYS puanım silindi' diyerek yalan söylemiş
31 Ağustos 2016 Çarşamba 10:02

ÖSYM tarafından, İzmir'de bir üniversite adayı hakkında, sınav sonuç belgelerine ilişkin kayıtların titizlikle incelenmesi, orijinal sonuç belgelerinde tahrifat yapıldığının somut verilerle ortaya çıkarılması sonucunda "evrakta sahtecilik" ve "sınav sonuçlarını değiştirme" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden, "LYS’de 487 Puanı Buhar Olup Uçtu" başlıklı habere ilişkin yapılan açıklamada, haberde adı geçen 2016 ÖSYS adayı E.N.Ç'nin sınav sonrası yapılan tercih işlemlerinde YGS-5 puanı ile ikinci tercihi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi/Meslek Yüksekokulu/Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik (İngilizce yüzde 25 burslu) programına yerleştiği aktarıldı.

Adayın bu yerleştirme başvurusundaki ilk tercihinin de aynı bölümün tam burslu programı olduğunun ifade edildiği açıklamada, "Aday iddia ettiği gibi 4 yıl eğitim veren bir bölümü tercih etmiş ve yerleştirilmiş de değildir." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Adayla ilgili ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi log kayıtları titizlikle incelenmiş ve iddiaların aksine hiçbir değişikliğin olmadığı tespit edilmiştir. Olayın gerçekleşme şekli yukarıda izah edildiği gibi olup, orijinal sonuç belgelerinde tahrifat yaptığı somut verilerle ortaya konan aday hakkında evrakta sahtecilik ve sınav sonuçlarını değiştirme gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur."


Etiketler; #LYS

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×