Kar Tanesi

Kar tanesi, kar yağışını oluşturan altı köşeli buz kristallerinin her birine verilen isimdir.

Kar Tanesi
28 Ocak 2015 Çarşamba 00:47

Kar tanesi, kar yağışını oluşturan altı köşeli buz kristallerinin her birine verilen isimdir. Uzun yıllar mikroskop altında incelenen kar tanelerinin hepsi altı köşeli çıkmış ancak şekil ve boyut olarak hiçbirinin birbiriyle aynı olmadığı keşfedilmiştir. Bunun sebebinin ise atmosfer aracılığıyla oluşan kar tanelerinin farklı zeminlere, farklı yüksekliklere, farklı sıcaklıklarda inmesi olduğu düşünülmektedir. Tarih boyunca sadece Amerika Birleşik Devletleri'nin, Wisconsin eyaletinde 1988 yılında incelenen iki kar tanesinin birbiriyle aynı olduğu anlaşılmıştır  

 
Kar tanesinin büyüklüğü genellikle 2 ile 4 mm arasındadır ve 0,005 gram ağırlığındadır. Güneş ışınlarını tamamen yansıtan kar taneleri parlak, beyaz, yuvarlak noktalar şeklinde görülürler ancak dikkatli incelendiklerinde köşeli oldukları fark edilir. Kar tanelerinin büyüklüğü ve şekilleri hava sıcaklığının seviyesine göre değişir. - 5 ve - 8 arası hava sıcaklıklarında kar taneleri çok daha küçük ve üçgen şeklini andırırken, - 8 daha düşük hava sıcaklıklarında kar taneleri giderek büyür ve içi dolu çemberi andıran şekillere bürünmeye başlar. 
 
Kar yağışı eksi seviyelerdeki hava koşullarında nemin donarak parçalar halinde zemine doğru düşmesi durumudur. Gökyüzünden düşen karlar sürekli olarak birbirlerini ittiklerinden yapışma gibi bir durum söz konusu olmaz. Yere doğru inerken dahi coğrafi ve iklim koşullarına göre değişim geçiren karlar tamamen zemine indiklerinde erirler. Bir yere kar yağma olasılığı o yerin ekvatora ve deniz seviyesine olan uzaklığıyla doğru orantılıdır. Örneğin; dağlık bölgelerin yoğun olduğu ve ekvatora uzak olan Isviçre'de daha sık kar yağışı görülürken, ekvatora daha yakın olan ve düzlüklerden oluşan Singapur'da yoğun nem olmasına rağmen sadece yağmur yağışı görülür. 
 
Kar bir yağış şekli olmasının dışında özellikle kış sporları ve giyiminde de önemli bir yer kaplar. Daha çok Kuzey ülkelerinde giyilen, karda batmamayı sağlayan kar ayakkabıları özellikle kar kalınlığının arttığı dönemlerde oldukça yardımcı olan ürünlerdir. Bunun dışında kar, snowboard, kar kayağı, buz pateni gibi sporların gelişmesine neden olmuştur. Bugün artık başta Rusya olmak üzere bilhassa Kuzey ülkeleri kış sporları ve malzemeleriyle isimlerini duyurmaktadır. 
 
Karla ilgili dikkat edilmesi gereken diğer bir detay ise kar kalınlık dereceleridir. Kış turizminin yoğun olduğu bölgeler için kar kalınlığı oldukça büyük bir önem taşırken, kara yolu ulaşımında problem yaşanmaması adına meteoroloji tarafından da dikkatle takip edilen bir konudur. Kar kalınlık düzeyinin düşmesi kış turizminin yoğun olduğu alanlarda bir dezavantaj iken özellikle araç trafiğinin sürekli olarak işlediği kara yolları konusunda olumlu bir gelişme sayılır. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×