Hazar Kaplanı

Hazar kaplanı, kedigiller türünden olan ve soyu 40 yıl önce (1970 yılında) tükenen kaplan türlerinden birisidir

Hazar Kaplanı
21 Kasım 2014 Cuma 03:09

Hazar kaplanı, kedigiller türünden olan ve soyu 40 yıl önce (1970 yılında) tükenen kaplan türlerinden birisidir . Adından da anlaşılacağı üzere Hazar Denizi etrafındaki bölgede izlerine rastlanan Hazar kaplanı Bengal kaplanını andıran yapısıyla dikkat çekmektedir. Ancak Hazar kaplanı pek çok özelliği ile Bengal kaplanından farklı olmaktadır. Ülkemizde de yaşadığı söylenen Hazar kaplanı şu anda soyu tükenmiş olan hayvanlar arasında yerini almış durumdadır.

 
Yaşadığı Coğrafya
 
Hazar kaplanı batıda Türkiye, Hazar Denizi etrafı, Kafkasya, İran, Türkmenistan, Afgnistan'ın kuzeyi olan bölgesel alan içerisinde yaşamış bir kaplan türüdür. Ancak Moğolistan ve Irak'ın bazı bölgelerinde de izlerine rastlanmıştır. Ülkemizde daha çok Hakkari, Siirt, Şırnak çevrelerinde yaşamış olduğu bilinen Hazar kaplanı genel olarak dağlık ve vadilik alanlarda yaşamını sürdürmüştür. Son olarak görüldüğü yer de Şırnak'ın Uludere ilçesidir. 1970'te avcılar tarafından vurulan bu son örneğin postu, 1973 yılında İstanbul'a getirilmiştir. Getirilen bu post üzerinden kaplanla ilgili olarak araştırmalar yapılmıştır. Günümüzde dahi Güneydoğu bölgesinde yeni Hazar kaplanının izlerinin bulunduğuna dair birçok iddia ortaya atılmaktadır. Buna benzer olarak bir iddia da yine İran'ın kuzey kesimlerinde yakın zamanda Hazar kaplanı izlerine rastlandığı söylenmektedir.
 
Fiziksel Özellikleri
 
Hazar kaplanı, dış görüşüş olarak Bengal kaplanına benzetilmektedir. Ancak boy olarak ondan daha küçüktür. Bunun yanı sıra Hazar kaplanının tüyleri son derece sık ve çizgileri de soluktur. Hazar kaplanının kulakları kısa ve küçüktür. Rengi de Bengal kaplanını andırmaktadır. Ancak biraz daha soluk bir haldedir. Hazar kaplanının ayırıcı özelliklerinden birisi boynunun alt kısmı olmaktadır. Bu kısımla birlikte bu türün gövdesi beyaz ve sarkık bir durumdadır. Kaplanın bacaklarının dış tarafı sarı iç tarafı ise beyazdır. Kuyruğu sarı ve sarıya yakın beyaz renkten oluşmaktadır. Kış mevsiminde saç kısmı son derece uzundur. Bununla birlikte karın kısmında ve ensesinde de kısa birer yelesi bulunmaktadır.
 
Yaşam Şekli
 
Hazar kaplanı çiftleşme dönemleri dışında tüm yaşamını yalnız olarak geçiren bir kaplan türüdür. Çiftleşme zamanlarında erkek ve dişi yan yana gezmektedir. Erkek Hazar kaplanı dişiye oranla daha büyük yapılıdır. Bu türün çiftleşme mevsimi genellikle kış ile bahar ayı arasındaki zamana denk gelmektedir. Bu dönem ortalama olarak 1 ay kadar sürmektedir. Çiftleşmeden sonra 100 günlük bir hamilelik süresi olmaktadır. Bu süre sonunda dişiler 3 yavru doğururlar. Yeni doğan yavruların kör olan gözleri on gün içerisinde açılır. İlk sekiz hafta anne sütü ile beslenen yavrular, 11 hafta sonra avlanmayı öğrenerek kendilerini besleyebilir duruma gelebilirler. Doğumdan sonra yavruyla ilgilenme konusunda erkek kaplan hiçbir şekilde sorumluluk almaz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×