Farabi

Farabi, dünya çapında tanınmış bir İslam filozofu ve bilim adamıdır. Farabi aynı zamanda bir gök bilimci, müzisyen ve mantıkçıdır. Bağdat, Mısır ve Halep'te bulunmuştur.

Farabi
20 Kasım 2014 Perşembe 23:14

Farabi, dünya çapında tanınmış bir İslam filozofu ve bilim adamıdır. Farabi aynı zamanda bir gök bilimci, müzisyen ve mantıkçıdır. Bağdat, Mısır ve Halep'te bulunmuştur. Farabi selefi olduğundan hayatıyla ilgili tam olarak bilgi bulmak mümkün değildir. Farabi'nin etnik kökeni de pek çok kez tartışma konusudur. Bazı kaynaklarda Fars olarak bahsedilirken, bazı kaynaklarda da Türk kökenli olduğu yazılmaktadır. Ancak eserleri incelendiğinde Arapça göze çarpmaktadır. Farabi İslam dünyasının felsefi anlayışının yansıması konusunda büyük katkı sağlamıştır.
Farabi'nin Biyografisi
 
Farabi'nin biyografisi konusunda var olan kaynakların çoğu, Farabi'den sonra rivayetlere göre oluşturulduğundan kesin olmamaktadır. Bu nedenle pek çok biyografi yazarı var olan küçük bilgilerle Farabi hakkında biyografi oluşturmaya çalışmışlardır. Bunların yanı sıra eserlerindeki bazı bilgiler de biyografisinin oluşturulmasına katkı sağlamıştır. El-Medinetü'l Fazıla adlı eserindeki notlarında 942 yılına kadar Bağdat'ta kaldığından bahsedilmiştir. Bu notlar üzerinden daha sonra Suriye ve Halep'e gittiği öğrenilmektedir. Farabi bulunduğu bu şehirlerde yaşarken dersler de vermiştir. El-Medinetü'l Fazıla'nın 6. bölümünü Mısır'da kaleme alması Mısır'ı ziyaret ettiğini de göstermektedir. Farabi'nin Suriye'de yaşarken Şam'da öldüğü kaynaklarda belirtilmiştir.
 
Farabi'nin tam adı kaynaklarda Ebu Nasr Muhammed bin Muhammed el-Farabi olarak geçmektedir. Bazı el yazması eserlerinde adı Muhammed el-Tarkani olarak da geçmektedir. Farabi Avrupa'da Alpharabus olarak bilinmektedir. Farabi'nin doğum yeri de kaynaklarda tam olarak belirtilmemiştir. Bazı kaynaklarda Horasan - Faryab, bazı kaynaklarda ise Kazakistan topraklarında bulunan Farab şehri doğum yeri olarak gösterilmektedir. Ancak bu bilgilerin dışında İbn Havkal'ın eserinde Vesic'de doğduğundan bahsedilmektedir.
 
Farabi'nin İlim Dünyasına Katkıları
 
Farabi Aristo'nun madde teorisini olduğu gibi kabul etmiştir. Bunun yanı sıra maddenin özü olan toprak, ateş, su ve havanın üzerinde durmuştur. Farabi'nin en büyük çalışmalarından birisi de ilimleri sınıflandırmasıdır. Farabi ilimleri matematik, fizik ve metafizik olarak üçe ayırmıştır. Farabi'nin bu sınıflandırması Avrupa tarafından da kabul edilmiştir.
 
Farabi insanı farklı bir şekilde tanımlamıştır. Farabi "Alem büyük insandır, insan küçük alemdir." demiştir. İnsan ahlakının temelini bilgiye dayandırmıştır. Bilgiyi de insan beyninin çalışması sonucu ortaya çıkan ürün olarak ifade etmiştir. Farabi'nin ilim dünyasına kazandırdığı pek çok eseri bulunmaktadır. Bunlar;
  • İki Felsefeci Arasındaki Düşüncelerin Uzlaştırılması
  • Ele Alınan Kaynakların Kaynakları
  • Hikmetlerin Özleri
  • Erdemli Toplumun İlkeleri Üstüne Kitap
  • Aklın Anlamları
  • Bilimlerin Sayımı
  • Büyük Müzik Kitabı
  • Müziğe Giriş

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×