Çizgili Sırtlan

Çizgili sırtlan, sırtlan familyasının küçük türlerinden birisi olarak bilinmektedir.

Çizgili Sırtlan
21 Kasım 2014 Cuma 02:59

Çizgili sırtlan, sırtlan familyasının küçük türlerinden birisi olarak bilinmektedir. Asıl vatanı ve yaşam alanı olarak Afrika olarak bilinen çizgili sırtlana Asya ve Türkiye'de de rastlandığı bilgisi ve ispatı bulunmaktadır. Bu anlamda genel dağılış haritasına bakıldığında çizgili sırtlan Afrika'nın batı kesimleri, Orta Afrika, Arap Yarımadası, Güneybatı Asya kıyıları, Hazar Denizi'nin güneyi ve Türkiye'de Güneydoğu Anadolu ile çizilen alan içerisinde yaşamaktadır.

 
Çizgili Sırtlanın Özellikleri
 
Çizgili sırtlan diğer sırtlan türlerine göre daha ince ve tabiri yerindeyse zarif yapıya sahiptir. Ortalama boy uzunluğu 1 metre olan çizgili sırtlanın yine ortalama olarak kilosu da 50 kilogram olmaktadır. Çizgili sırtlan savunma amaçlı olarak fiziksel yapısını kullanabilen bir hayvandır. Tehlike anında sırtında bulunan tüylerini dikerek kendisini iki kat daha büyük gösterebilmektedir. Çizgili sırtlanın asıl rengi gridir. Bu türe adını veren ise gri derisinin üzerinde bulunan şerit halinde siyah tüyleri olmaktadır. Bu siyah çizgiler belli bir uzunlukta olmaksızın birbirine paralel çizgilerdir.
 
Çizgili Sırtlanın Yaşam Şekli
 
Çizgili sırtlanlar yalnız yaşamayı seven hayvanlardır. Diğer sırtlan türlerinin aksine bu yaşam şeklini tercih eden çizgili sırtlanlar nadiren de olsa aile gibi küçük gruplar olarak da gezebilmektedir. Diğer tür sırtlanlardan farklı bir sese sahip olan çizgili sırtlan gülermiş gibi ses çıkarmak yerine sesiz bir hırlama ile ses çıkarmaktadır. Çizgili sırtlanlar bölge savunması konusunda titiz hayvanlardır. Kendi bölgelerini çok iyi savunan türler arasında yer almaktadır. Avlanma konusunda büyük avları yakalayamayan çizgili sırtlan genel olarak leşlerle beslenirler. Ancak yine de kuş, kertenkele, fare, keçi, koyun, köpek gibi hayvanları avlayabilmektedirler. Çizgili sırtlanlar insanların yaşam alanlarına yakın yerlerde olsalar dahi insanlara sıkıştırılmadıkları sürece saldırmazlar. Aksine insanlardan korkarlar, bu da çizgili sırtlanların ürkek vahşi canlılar olduğunu göstermektedir. 
 
Çizgili sırtlanlar doğal yaşamda az sayıda bulunan türler arasında yer alır. Bu nedenle çok sık görülen canlılar olmamaktadırlar. Bunun nedenleri arasında ayrıca yalnız dolaşmaları ve çok iyi saklanmaları olmaktadır. Türkiye'de Çevre ve Ormancılık Bakanlığı, ülkemizde bulunan çizgili sırtlan canlılarını koruma altına almış bulunmaktadır. Özel takip sistemleri ile tespit edilip takip edilen bu canlılar, özel korum altında bulunmaktadır. Ülkemizdeki sayısı son derece az olan çizgili sırtlanların avlanması kesinlikle yasak olmaktadır. Bu türü avlayanlara en az 15 bin TL para cezası uygulanmaktadır. Bunun dışında da yine çeşitli yaptırımlar bulunmaktadır. Çizgili sırtlanların ülkemizdeki nüfusunu artırmak için Güneydoğu Anadolu'da yaban hayatı için özel alan oluşturulmuştur. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×