Alageyik

Alageyik, geyikgiller familyasına mensup olan ve diğer geyikler gibi göçmen olmayan, sürü halinde gezen bir geyik türüdür. Bu türe alageyik denmesinin nedeni ise vücutlarının benekli olmasından kaynaklanmaktadır.

Alageyik
21 Kasım 2014 Cuma 03:19

Alageyik, geyikgiller familyasına mensup olan ve diğer geyikler gibi göçmen olmayan, sürü halinde gezen bir geyik türüdür. Bu türe alageyik denmesinin nedeni ise vücutlarının benekli olmasından kaynaklanmaktadır. Kürek şeklinde boynuzları bulunan alageyik bazı yerlerde yağmurca adıyla da bilinmektedir. Ülkemizde özellikle Antalya ve çevresinde saf ırk olarak bulunan alageyik, bu anlamda dünyada bu şekilde tek yer olma özelliğine sahiptir. Antalya yöresi halkı tarafından benekli geyik olarak da bilinen alageyik, evcil ve yarı evcil olarak da yetiştirilebilmektedir. Her ne kadar tek saf bölge olarak Antalya ve çevresi gösterilse de, şu anda dünyada birçok ülkede saflığını koruyan alageyik türü bulunmaktadır. Yabani hayatta bulunan alageyik türleri son derece ürkek canlılar olmaktadır. Öyle ki en küçük bir çıtırtı dahi onları kaçırmaya yetebilmektedir. Ortalama yaşam süresi 12 yıl olan alageyik, özellikle doğal parkların önde gelen canlılarındandır.
 
Alageyik Türleri
 
Alageyik, kendi içinde iki alt türe ayrılması ile dikkat çekmektedir. Bunlardan ilki Antalya yöresinde bulunan Anadolu alageyiğidir. Avrupa'da yer alan evcilleştirilmiş türler, bu bölgedeki canlıların devamıdır. Diğer alageyik türü ise dama yani İran alageyiğidir. Soyu tükenme tehlikesi altında olan bu tür, genellikle İran'ın batı kesimlerinde bulunmaktadır. Alageyik canlısının Türkiye'deki dağılım incelendiğinde, dama türü Antalya'da bir miktar, Mersin de bir miktar ve Bolu Dağı'nda da yine çok az bir şekilde rastlanmaktadır. Anadolu türü ise sadece Antalya ve çevresindeki doğal parklarda saf olarak varlığını devam ettirmektedir. 
 
Alageyiğin Korunması İçin Yapılan Çalışmalar
 
Uzun süre bilinçsiz avlanma mağduru olan alageyik, nesli tükenme sınırında iken yapılan çalışmalar sayesinde koruma altına alınmıştır. 1966 yılında yapılan çalışma ile 7 adet olan alageyik, 2010 yılı itibariyle 400 adet civarına ulaşmış bulunmaktadır. 
 
Alageyiğin Fiziksel Özellikleri
 
Alageyik sadece nadir bulunması ile değil, görünüşü ile de dikkat çeken bir canlı olmaktadır. Alageyik derisi kışları grimsi bir şekle bürünürken, yazları ise açık sarıya dönük kahve rengi ve benekli bir hal almaktadır. Alageyik boynuzuyla da ilgi çeken bir canlıdır. Normal geyiklerin aksine erişkin bir alageyik kürek şeklinde, az budaklı bir boynuza sahiptir. Bu boynuz erişkin bir alageyik canlısında 6-7 kilogram civarındadır. Kapalı ormanlık alanlarda yaşamayı seven alageyik, bazen de ormanların içlerindeki açıklık alanlarında yaşamayı seven bir türdür. Kalabalık bir sürü haline yaşayan alageyik türü, son derece hızlı hareket etmektedir. Görme duyuları son derece gelişmiş olan bu geyikler, normal bir geyiğin aksine hareketsiz nesneleri dahi çok iyi bir şekilde seçebilmektedirler. Bu özellikleri sayesinde avlanması son derece zor olan alageyik, kaçarken bir metre yüksekliğindeki bir çitten dahi atlayabilmektedir. Yaprak,çalı ve ağaç sürgünlerini besin olarak tüketen alageyik, genellikle çamlık alanları tercih etmektedir. 
 
Alageyiğin Çiftleşmesi
 
Çiftleşme dönemi Ekim ayı olan alageyik, bu dönemde -özellikle de erkekler- çeşitli sesler ve derin homurtular çıkararak dişilere sesini duyurmaktadır. Bu ses dişi bir alageyik tarafından en az 3 kilometre öteden duyulabilmektedir. Çifteleşme tamamlanıp doğum zamanı geldiğinde dişi alageyik tenha bir yerde tek yavru olmak üzere doğumunu gerçekleştirmektedir. Yeni doğan yavrular ilk bir saat içinde ayakta durup koşmayı öğrenmektedirler. Alageyik erkekleri genellikle birden fazla dişiyle çiftleşme yolunu tercih etmektedir. Ancak aynı şey dişi alageyik için geçerli olmamaktadır. Yani bu durumda erkek bir alageyiğin birden fazla eşi olabilmektedir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×