Abdestin Farzları

Abdestin farzları, 4 dörttür. Namaz kılmadan önce Allah'ın huzuruna temiz bir şekilde çıkılabilmesi için, abdest alınması şarttır. Kurallarına uygun olarak yapılacak abdestin farzlarının yerine getirilmesi gerekir.

Abdestin Farzları
21 Kasım 2014 Cuma 02:52

Abdestin farzları, 4 dörttür. Namaz kılmadan önce Allah'ın huzuruna temiz bir şekilde çıkılabilmesi için, abdest alınması şarttır. Kurallarına uygun olarak yapılacak abdestin farzlarının yerine getirilmesi gerekir.

Abdestin farzları nelerdir?

1) Yüzü yıkamak

Abdest alırken yüzün bir kez yıkanması farzdır. Yüzden kasıt, saçın bitişinden sakal ya da çene altına, kulakların kök kısımlarına kadar olan yerdir. Gözlerin içine suyun ulaşması gerekli değildir. Abdest alırken gözleri sıkmamak ve açık bırakmamak gerekir. Yüzün normal şekilde yıkanması gerekir. Dudaklarınızı kapattığınızda, kalan bölümler yüzü oluşturur. Yüzde sakal, bıyık ya da kaşların olması halinde suyun bunların altına ulaştırılması gerekir.

2) Kolları yıkamak

Abdest alırken parmak uçlarından, kol dirseklerinin de içine girdiği bölgenin yıkanması farzdır. Suyun değmediği iğne ucu kadar bir yer kalması durumunda abdest geçerli olmaz. Bu yüzden tırnakların altındaki bölüme dikkat etmek gerekir. Parmak uçlarından taşan tırnakları da yıkamak gerekir. Abdestten sonra uzayan tırnakları kesmek, abdesti bozmaz. Parmaklarda yüzük varsa, yıkama esnasında bunu yerinden oynatmak altının ıslanmasına sebep olacağından, yapılması gerekir. Yüzük bolsa bunu oynatmak sünnet, dar bir yüzüğü oynatmaksa farzdır. 

3) Başı mesh etmek

Abdest alırken başın mesh edilmesi farzdır. Farz edilmesi gereken alın miktarı kadar ki bölümdür. Yani başın dörtte birlik bölümü mesh edilmelidir. Mesh ederken üç ya da daha fazla parmağı kullanmak gerekir. Üçten az parmağı kullanmak caiz değildir. Başta takke gibi giysilerin bulunması halinde, bunların çıkarılması gerekir. Kadınlarda baş örtüleri ile mesh yapamazlar. Bu şekilde yapılan mesh geçerli değildir.

4) Ayakları yıkamak

Abdest alırken çıplak ve sağlam ayakları bir kez yıkamak farzdır. Ayakların yaralı olmasında ya da mestle örtülü olmasında yıkamadan, mesh etmek kafi gelir. Ayakların tamamen yıkanması gereklidir. Ayakta bulunan bir yaraya, su geçirmeyen bir ilaç sürülmesi halinde, altına su geçmediğinde, eğer su sağlık için zararlı olacaksa, abdest geçerli olacaktır. Suyun zarar vermediği durumlarda, abdest gereği gibi yapılmamış olur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×