Zafer Bayramı geçidi Moskova’da güç gösterisine dönüştü

Rusya’nın başkenti Moskova’daki tarihi Kızıl Meydan’da Nazi Almanyası’na karşı kazanılan 9 Mayıs Zafer Bayramı’nın 69. yıl dönümü kutlandı. Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakanı Dmitri Medvedev kutlamalara birlikte katıldı....

Zafer Bayramı geçidi Moskova’da güç gösterisine dönüştü
09 Mayıs 2014 Cuma 11:38

Rusya’nın başkenti Moskova’daki tarihi Kızıl Meydan’da Nazi Almanyası’na karşı kazanılan 9 Mayıs Zafer Bayramı’nın 69. yıl dönümü kutlandı. Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakanı Dmitri Medvedev kutlamalara birlikte katıldı. Törene yarıca gaziler ve yakınları ve savaşta hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı. Binlerce kişi askeri geçidi izlemek için sabahın erken saatlerinde Kızıl Meydan'ın etrafında toplandı.

Kutlamalarda 11 bin asker ve 151 askeri araç Kızıl Meydan’dan geçerken, toplamda 69 adet helikopter ve çeşitli savaş ve stratejik uçaklar Kızıl Meydan üzerinden uçuş gerçekleştirdi.

Geçitte T-90A tanklarının yanısıra BTR-82A silahlı personel taşıyıcıları, Tayfun ve Tiger zırhlı araçları da yer aldı. Taktik füze sistemlerinden ise İskender-M, hareketli balistik füze Topol-M’ler, füze sistemi Pantsir S-1’ler, Buk-M2, S-400 Triumph SAM ve Hrizantema-S füzeleri sergilendi. Hava saldırılarına karşı savunma sistemlerinden Tor-M2U ve Buk-M2 füze sistemleri geçite katılırken, hava savunma güçleri gösterisinde ise Su-34, Su-27 ve MiG29’lar dahil 69 uçak ve helikopter Kremlin’in üzerinden uçtu.

Rusya’nın bir çok kentinde farklı etkinliklerle Zafer Bayram’ı kutlamaları sürerken, akşam saatlerinde başkent Moskova’nın bir çok noktasında havai fişek gösterileri yapılacak.

9 Mayıs 1945’te Nazi Almanyası’nın SSCB’ye teslim olması vesilesiyle ilk kez 24 Haziran’da Kızıl Meydan’da askeri geçit düzenlenmişti. Daha sonra geçit tarihi 9 Mayıs tarihine alındı. SSCB döneminde Sovyet yönetimi, askeri geçiti Batı’ya göz dağı vermek için kullanmış ve törenlerde çeşitli askeri teknolojiler sunulmuştu.

İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin sivil ve askeri kaybı 26,6 milyon olduğu ifade ediliyor.

CİHAN

Zafer Bayramı geçidi Moskova’da güç gösterisine dönüştü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×