Yurt dışında cumhurbaşkanı seçimi için oy verme işlemi başladı

Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimi için bugün oy kullanmaya başladı. Yurt dışındaki oy verme işlemi, 3 Ağustos'ta sona erecek.Romanya'da yaşayan Türk vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimleri...

Yurt dışında cumhurbaşkanı seçimi için oy verme işlemi başladı
31 Temmuz 2014 Perşembe 13:08

Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimi için bugün oy kullanmaya başladı. Yurt dışındaki oy verme işlemi, 3 Ağustos'ta sona erecek.

Romanya'da yaşayan Türk vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimleri için sandık başına gitti. Başkent Bükreş'te ve Köstence'de açılan sandıklarda, gurbetçiler Cumhuriyet tarihinde ilk defa halk tarafından seçilecek cumhurbaşkanını belirlemek için günün erken saatlerinden itibaren oy kullanmaya başladı.

Yerel saatle 08.00'da başlayan oy kullanma işlemleri, konsolosluk binasında açılan 3 sandıkta gerçekleştiriliyor. Girişte pasaport ve kimlik kontrolünden geçen vatandaşlar, oylarını özel hazırlanan paravanlarda kullandı. Zaman zaman bilgisayar sisteminde yaşanan aksaklıklar dolayısıyla gecikmeler oldu.

Seçimlere katılımın az olması dikkat çekerken, başkent Bükreş'te kayıtlı 5607 ve Köstence de kayıtlı 502 seçmenin olduğu bildirildi. Romanya'da seçimler için randevu alan kişi sayısı ise 617 olarak açıklandı.

İLK OY AVUSTRALYA’DAN

Avustralya’daki Türk seçmenler, 2014 cumhurbaşkanı seçimi için bugün sandık başına gitti. Yurt dışında ilk oy Avustralya’nın Sydney ve Melbourne şehirlerinde kurulan oy verme merkezlerinde kullanıldı.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların uzun yıllardır hayalini kurduğu oy verme hakkı cumhurbaşkanlığı seçimiyle gerçekleşmiş oluyor. Vatandaşlık hakkını kullanmanın buruk sevincini yaşayan birçok seçmen, oy sayımının Türkiye’de yapılacak olması dolayısıyla olası bir suistimale karşı endişe içinde.

Bu arada Türklerin geniş bir alana yayıldığı Avustralya’da, sadece Melbourne ve Sydney’de seçim merkezlerinin oluşturulması, uzak şehirlerde olan vatandaşların seçime olan ilgisini azalttığı yönünde yorumlanıyor.

Sydney’de Lidcombe Toplum Merkezi’nde, Melbourne’de ise St. Kilda City Hall'de kurulan sandıklarda, oy verme işlemi yerel saatle 08.00'de başladı. 3 Ağustos'a kadar sürecek oy verme işlemi, ilk gün için 17.00'de sona erecek.

Oy kullandıkları için son derece memnun olduğunu belirten Yeni Galler Eyaleti Auburn Gazi Muharipler Derneği eski Başkanı Aytemur Akbaş, sonucun vatana ve millete hayırlı olmasını diledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkenin birlik ve beraberliği açısından son derece önemli olduğunu belirten Akbaş, “Oyumu, kendi duygularımın yanında, ülkemizin içinde bulunduğu gergin ve gerilimli ortamın bertaraf olmasını düşünerek attım.“ diye konuştu.

Öte yandan seçim merkezlerindeki oy verme işlemini yakından takip etmek ve çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun kampanyasını sürdürmek üzere Avustralya’ya gelen CHP Parti Meclis Üyesi Hüseyin Saygılı, Sydney ve Melbourn’de bulunan değişik dernek ve cemiyet başkanlarıyla bir araya geldi. Dün akşam, Sydney Alevi Kültür Merkezi’nde dernek başkanlarına hitap eden Saygılı, Türkiye’deki sıcak gündemle ilgili detaylı bilgi verdi.

Vatandaşlardan Türkiye'de son günlerde meydana gelen gelişmeleri yakından takip etmelerini isteyen Saygılı, "Oyunuzu isabetli bir şekilde kullanınız. Soydaşlarımızın hür iradesiyle verdiği oyların Türkiye’de taşınması sürecinde, çalınmaması için tedbir aldık. Ayrıca ilk tur seçiminde bir sonuç çıkmaması halinde çatı adayı için Avustralya’da farklı bir strateji izleyeceğiz." dedi.

PEKİN'DE OY VERME İŞLEMİ

Çin’in başkenti Pekin’de yaşayan Türk vatandaşları cumhuriyet tarihinde ilk defa halk tarafından seçilecek olan cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gitti.

Başkent Pekin’deki Türk Büyükelçiliğnde yapılan oy kullanma işlemi mesai saati olan (yerel saatle sabah) 08.00’de başladı. Çin’de başkent Pekin dışında ülkenin finans merkezi Şanghay ve üretim merkezi Guangzhou şehirlerinde yer alan Türk konsoloklarında da vatandaşlar demokratik hakları olan oylarını kullandı.

Başkent Pekin’deki elçilik binası içerisinde gerçekleştirilen oy verme işlemi öncesi tüm vatandaşların pasaport ve kimlik bilgileri sorgulandı. Yurt dışında oy kullanma hakkı olan vatandaşlar özel olarak hazırlanan paravanların arkasında oylarını kullandı.

Sadece başkent Pekin’de oy kullanma hakkına sahip olan vatandaş sayısının 600’den fazla olduğu öğrenildi. Katılımcı sayısının fazla olmaması dikkat çekti.

Cihan Haber Ajansı (Cihan) mikrofonuna konuşan ve başkent Pekin’de yaşayan iş adamı Tahsin Kodat, demokratik hakkı olan oyunu kullanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Seçimler konusunda bazı şaibelerin giderilmesi temennisinde bulunan Kodat, “Kullandığımız oy memleketimize hayırlı olsun.” dedi.

9,5 yıldır yurt dışında yaşadığını ve ilk kez oy kullandığını dile getiren Berna Gençtan, “ Herkese hayırlı olsun, inşallah doğru karekterli doğru bir cumhurbaşkanımız seçilir.” ifadelerini kullandı.

Çin’de akademisyenlik yapan Bahattin Demir ise oyunu kullandığını söyledi, Türkiye için hayırlı olmasını diledi. Çıkacak sonuca herkesin saygı duyması gerektiğini söyleyen Demir, yurt dışında ve özellikle Pekin’de oy kullanan birçok vatandaşın ortak bir sorusu olduğunu ve bu sorunun da 'Oy sandıklarının güvenli bir şekilde Türkiye’ye ulaşıp ulaşmayacağı' olduğunu dile getirdi.

Başta YSK olmak üzere yetkili kişilere ve muhalefet liderlerine seslenen Demir, “ Yurt dışından gelecek oy sandıklarının güvenliği konusunda gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz.” dedi. CİHAN

Yurt dışında cumhurbaşkanı seçimi için oy verme işlemi başladı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×