Yemen'de Husi Lideri Öldürüldü! Operasyondan İran da Nasibini Aldı

S. Arabistan'ın Yemen'e yönelik operasyonu genişleyerek devam ediyor. Husi lideri öldürüldü, olayların arkasında olduğunu iddia edilen İran'a ait tüm kurumlar kapatıldı.

Yemen'de Husi Lideri Öldürüldü! Operasyondan İran da Nasibini Aldı
26 Mart 2015 Perşembe 11:20

Suudi Arabistan, Yemen'deki olayların ardında İran'ın olduğunu iddia ederek ülkesinde İran'a ilişkin kurumların tamamını kapattığını duyurdu.

JETLERLE GECE YARISI OPERASYONU

Suudi Arabistan gece Yemen'deki Şii Husilere yönelik hava operasyonu başlatmıştı. Gece ½ si 100 harp jeti ile Başkent Sana'da Husi'lere yönelik başlatılan operasyona başta Mısır olmak üzere Fas, Ürdün, Sudan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn, her çeşitli askeri desteği vereceklerini olayın ilk başladığı andan itibaren duyurmuşlardı.

HUSİLERİN LİDERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan Arabistan'ın gece ½ si 100 harp jeti ile Başkent Sana'da Husi'lere yönelik başlattığı operasyonda onlarca milisin öldürüldüğü bildirildi. Saldırılarda Husi'lerin önderi Abdulmelik El-Husi'nin evinin yerle bir edildiği aktarıldı. Mısırdaki doğu El- Avsat gazetesi suudlu bir kaynağa dayandırarak verdiği haberde, bu saldırılarda evi yerle bir edilen Husi liderinin de öldüğü iddia edildi.

SUUDİ ARABİSTAN 150 BİN ASKERLE YEMENE GİRDİ

Suudi Arabistan hava saldırısını gerçekleştirdiği 100 harp uçağının beraberinde operasyonu genişleterek devam ediyor. Sabah saatlerinde sınırındaki El-Hazm kentine 150 bin askerle karadan girdiği duyuruldu.

İRAN'DAN KINAMA

İran Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin gece Yemen'de Husilere karşı başlattığı hava operasyonunu kınadı. İran Devlet Televizyonu'nun verdiği haberde diğer bilgi yer almadı.

İran, Yemen'de yönetimi elde eden Şii Husilere askeri eğitim verdiği ve nakit katkısı yaptığı iddialarını yalanlıyor.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×