Yabancı Gazeteden "Erdoğan ve Yolsuzluk" Yazısı

İspanya'nın dünyaca ünlü fikir gazetesi El Pais'te 'Erdoğan ve yolsuzluk' adlı bir başyazı yayınlandı.

Yabancı Gazeteden
11 Ocak 2014 Cumartesi 21:36

Gazete, yolsuzluk ve adam kayırmacılığı yok edeceğiz söylemleri ile iktidara gelen İslamcı kökleri bulunan Ak Partisi'nin 11 yıllık iktidarı sonrası savunduğu söylemlerle bu kez kendi başının belaya girdiğini yazdı. Ülkede giderek artan yolsuzluk skandallarının bir hükümet krizine yol açtığına değinen gazete, Başbakanın bunlarla mücadele etme yolu olarak polisi ve yargıyı kendisine bağlamayı seçtiğini yazdı. 

El Pais gazetesi Erdoğan'ın yolsuzluk araştırmalarını sabote ettiğini belirterek Başbakan'ın kendi kaderiyle ülke kaderini birbirine karıştıran tüm otokratik yönetimler gibi suçu kendinde bulacağına dış kaynaklı komplolardan bahsetmeyi yeğlediğini kaydetti.

Gazete, Erdoğan'ın bir kuşatma zihniyeti ile hareket ederek bir gecede yüzlerce polisin görev yerini değiştirdiğini, savcı ve hakimlerin rahat çalışabilmesinin önüne geçecek kanunlar hazırladığını; bununla da kuvvetler ayrımının önüne geçerek her şeyi kendisine bağlamayı seçtiğini ileri sürdü. 

El Pais gazetesi, kendisine has bir politik mekanizma ile popüler olma gücünü de arkasına alan Erdoğan'ın muhalif medyayı susturduğunu, konuşan gazeteciyi hapse attığını, muhalefetin zayıf ve bölünmüşlüğünden istifade ederek 'tek adam'a oynadığını ileri sürdü. Gazete ayrıca, "Yurtdışına sürülmüş bir İmamın gizemli söylemleri ile sarsılan Türkiye bir Avrupa devleti olamayacak" diye yazdı. El Pais gazetesi başyazısında son olarak, bu yıl içinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ın otoriter tavrının bu göreve gelmesinde bir engel teşkil edeceğini de dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×