Vietnam'daki protestolarda 21 kişi öldü

Vietnam ile Çin arasında son günlerde artan gerginlik sebebiyle Vietnam’ın güneyindeki organize sanayi bölgesinde devam eden protestolarda 21 kişi hayatını kaybetti.Çin’in sondaj platformunun Vietnam’la arasında tartışmalı olan Güney...

Vietnam'daki protestolarda 21 kişi öldü
15 Mayıs 2014 Perşembe 14:48

Vietnam ile Çin arasında son günlerde artan gerginlik sebebiyle Vietnam’ın güneyindeki organize sanayi bölgesinde devam eden protestolarda 21 kişi hayatını kaybetti.

Çin’in sondaj platformunun Vietnam’la arasında tartışmalı olan Güney Çin Denizi'ndeki sulara kaydırmasıyla patlak veren olaylarda ölen sayısı 16 Çin vatandaşı ve 5 Vietnamlı olmak üzere 21'e yükseldi.

Protestocuların çoğunlukla Çin yatırımcılara ait olduğu belirtilen fabrika ve iş yerlerinin ateşe verdikleri belirtildi. Olaylar zamanı Tayvan, Güney Kore gibi diğer yabancı ülkelere ait müesseseler de zarar gördü.

Protestocuların esas hedefi olan Çin fabrika ve iş yerlerinin korunmak için dış duvarlarına Kore bayrağı asmaları dikkat çekti.

Olaylar sırasında Vietnam güneyinde yerleşen organize sanayi bölgesinde yabancı yatırımcılara ait yaklaşık 460 fabrika ve iş yerinin hasar gördüğü bildirildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×