Vatikan gazetesi: Türkiye’deki Hıristiyanlar endişeli

Zirve Yayınevi katliamı sanıklarının uzun tutukluluk gerekçesiyle salıverilmesi Vatikan'ı endişelendirdi.

Vatikan gazetesi: Türkiye’deki Hıristiyanlar endişeli
11 Mart 2014 Salı 13:03

Zirve Yayınevi katliamı sanıklarının uzun tutukluluk gerekçesiyle salıverilmesi Vatikan'ı endişelendirdi.

İtalyan La Stampa gazetesinin çıkardığı “Vatican Insider” gazetesinde yayınlanan haberde son tahliye dalgasıyla Malatya’daki Zirve Yayınevi katliamı zanlılarının serbest kalmasının Türkiye’de yaşayan 120 bin Hıristiyan için tehlikeli durumlar oluşmasına neden olabileceği öne sürüldü.

Türkiye’de AKP hükümeti tarafından Meclis’ten geçirilen ve tutukluluk süresini 5 yıla indirgeyen yasa kapsamında Malatya’daki Zirve Yayınevi katliamı zanlılarının önceki gün tahliye edilmesi İtalya’da tepki ve şaşkınlıkla karşılandı. Vatikan’a ait olan ve La Stampa gazetesi bünyesinde faaliyet gösteren Vatican İnsider gazetesi haberi “Türkiye: Misyonerlerin katilleri serbest: Hıristiyanlar arasında alarm” başlığıyla vererek Türkiye’de yaşayan Hıristiyanların endişe duyduklarına vurgu yaptı.

2007 yılında Malatya’da Hıristiyanlık ile ilgili kitapların basımını yapan Zirve Yayınevi sahibi ve iki Türk çalışanını boğazlarını keserek katleden 5 kişinin yeni düzenlenen ve tutukluluk süresini 5 yıla indirgeyen yasa kapsamında serbest bırakılması Hıristiyan dünyasının büyük tepkisini çekti. Tutukluluk sürecinde bile öldürülenlerin ailelerini tehdit etmekten çekinmeyen bu kişilerin salınmasını endişe verici bir gelişme olarak nitelendiren haberde “Türkiye’deki Hıristiyanlar için alarm zillerinin çalmaya başladığı” yorumu yapıldı.

Ayrıca Türkiye’de son yıllarda Hıristiyan din adamlarına karşı gerçekleştirilen saldırı ve cinayetlerin sıralandığı haberde son dönemdeki nefret söylemlerinin de tesiriyle yeni saldırılara yol açabileceğinden endişe duyulduğuna vurgu yapıldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×