Uygur bölgesinde tren istasyonunda patlama

Çin’in kuzeybatısındaki Şincan (Xinjng) Uygur Özerk bölgesinin merkezi Urumçi’deki tren istasyonunda patlama meydana geldiği bildirildi.Resmi Xinhua ajansında göre, patlama bu akşam meydanan geldi. Ölü ve oluşan hasar konusunda şimdilik...

Uygur bölgesinde tren istasyonunda patlama

Çin’in kuzeybatısındaki Şincan (Xinjng) Uygur Özerk bölgesinin merkezi Urumçi’deki tren istasyonunda patlama meydana geldiği bildirildi.

Resmi Xinhua ajansında göre, patlama bu akşam meydanan geldi. Ölü ve oluşan hasar konusunda şimdilik bir bilgi yok. Haberde, ambulans ve itfaiye araçlarının olay yerine sevk edildiği kaydedildi. Polis, istasyon meydanının tüm girişlerini kordon altına aldı. Tüm tren hizmetlerinin askıya alındığı ve halkın tren istasyonundan tahliye edildiği ifade edildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Şincan Uygur Özerk Bölgesi ziyaretine başlamış ve Kaşgar’daki sınır birliklerini ziyaret etmişti.

Son zamanlarda Uygur bölgesindeki tansiyon düşmek bilmiyor.

Ülkenin güneybatısındaki Kunming şehrinde 1 Mart’ta gerçekleştirilen bıçaklı saldırıda 29 kişi ölmüş, 143 kişi yaralanmıştı. Çin, saldırıyı Uygurların gerçekleştirdiğini açıklamış ve bunu terörist saldırı olarak nitelemişti. Bu saldırının ardından ülke genelinde güvenlik önlemleri arttırılmıştı.

Geçtiğimiz Ekim ayında da Çin, Pekin’in kalbi konumundaki Tiananmen Meydanı'nda yaşanan ve 5 kişinin ölümü, 40 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan araçlı saldırı olayını, Uygurların düzenlediği “dikkatle tasarlanmış örgütlü bir terör saldırısı” olarak nitelemişti.

2009 yılında da Uygurlar ile Çinliler arasında Urumçi’de çıkan çatışmalarda yaklaşık 200 kişi ölmüştü.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×