Uygur bölgesinde patlama: Çok sayıda kişi yaralandı

Çin’in kuzeybatısındaki Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki bir açık pazarda meydana gelen patlamada çok sayıda yaralı olduğu bildirildi. Resmi Xinhua ajansının haberine göre, araç çarpışması sonucu oluşan...

Uygur bölgesinde patlama: Çok sayıda kişi yaralandı
22 Mayıs 2014 Perşembe 06:18

Çin’in kuzeybatısındaki Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki bir açık pazarda meydana gelen patlamada çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Resmi Xinhua ajansının haberine göre, araç çarpışması sonucu oluşan patlamanın Renmin (halk) Parkı’nın yakınındaki açık pazarda, yerel saatle 08.00’de gerçekleştiği kaydedildi. Yaralananların hastaneye kaldırıldığı belirtilen haberde başka detay verilmedi. Çin, son zamanlarda artan saldırı ve şiddet olaylarının ardından ülke genelinde güvenliği artırmış ve özellikle Pekin ve Şanghay şehirleri olmak üzere özel silahlı birlikler sokaklarda devriye gezmeye başlamıştı.

TANSİYONUN ARTMA NEDENLERİ

İnsan hakları grupları, Uygur bölgesinde yükselen gerilime, kültürel baskı, müdahaleci güvenlik önlemleri ve yıllardır ayrımcılık ve ekonomik eşitsizliğe sebep olan Çinlilerinin (Hanlar) göçünün neden olduğunu savunuyor. Geçtiğimiz günlerde ülkenin güneyindeki Guangzhou şehrinin tren istasyonunda meydana gelen bıçaklı saldırıda 6 kişi yaralanırken, saldırganlardan birinin öldürüldüğü açıklanmıştı.

30 Nisan’da Urumçi’deki tren istasyonunda gerçekleştirilen bıçaklı ve bombalı saldırıda 3 kişi öldü, 79 kişi yaralandı. 1 Mart’ta güneydeki Kunming şehrinin tren istasyonunda yapılan bıçaklı saldırıda 29 sivil öldü, 143 kişi yaralandı. Bu olayı Çin medyası, ülkenin 11 Eylül’ü olarak tanımladı. Urumçi ve Kunming’deki iki olay "terörist saldırılar" olarak nitelendirildi. Geçen yıl Çin’in kalbi olarak bilinen Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda araçla yapılan saldırıda 3 Uygur ile 2 turist öldü. Geçen yıl ayrıca, yetkililer ve azınlık grup üyeleri arasında çıkan çatışmalarda aralarında 40 polisin olduğu onlarca kişi yaşamını yitirdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×