Ünlü Fizikçi'den "Yeter Artık"

Suriye ile ilgili barış görüşmeleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. Barış görüşmelerinin devam edip etmeyeceği ise belirsiz.

Ünlü Fizikçi'den
18 Şubat 2014 Salı 10:25

Ünlü Fizikçi Stephen Hawking (72) ise, dünya kamuoyunu Suriye'de yaşanan olaylara duyarsız kalmakla suçladı. Kamuoyuna yazdığı açık mektubunda Hawking, “Suriye'de yaşananlar iğrençlik. Dünya olanları soğukkanlılıkla uzaktan izliyor. Duygusal zekamız ve ortak adalet anlayışımız nerede?” diye sordu.

Kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla tanınan ve dünyanın en zeki insanı kabul edilen Stephen Hawking dünya kamuoyuna çağrısında, “Yüz bin insan öldü ve çocuklar hedef oluyor. Çocuk haklarını koruyan organizasyonların raporlarına göre, kliniklerdeki altyapı yetersizliğinden ötürü çocukların uzuvları ampute ediliyor. Elektrik olmadığı için bebekler kuvözlerde ölüyor” ifadeleri yer aldı. 

Hawking genç hasta, sinir sistemini felç eden (ALS) hastalığına yakalandığı için yaşamını tekerlekli sandalyede sürdürüyor. İngiliz Bilim İnsanı, sadece bilgisayar vasıtasıyla iletişim kurabiliyor. “Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamalardan Kara Deliklere” adlı kitabıyla bilim dünyasında üne kavuşan Stephen Hawking'in Suriye'deki iç savaşla ilgili mesajında şu ifadeler de yer alıyor: “Üç yıldır, çatışmaların nasıl şiddetlendiğini ve ümitlerin nasıl tükendiğini sessizce izledik. Bir baba ve büyükbaba olarak çocukların nasıl acı çektiklerini görüyorum. Artık yeter!”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×