Ukrayna’nın doğusunda bir günde 50 kişi öldü

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, ülkenin doğusundaki, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde terörle mücadele operasyonlarında can kayıplarının artmaya devam ettiğini duyurdu. Ukrayna Sağlık Bakanı Oleg Musiy, 5 Mayıs'tan bu yana Donetsk ve Lugansk bölgelerinin...

Ukrayna’nın doğusunda bir günde 50 kişi öldü
11 Haziran 2014 Çarşamba 15:43

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, ülkenin doğusundaki, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde terörle mücadele operasyonlarında can kayıplarının artmaya devam ettiğini duyurdu.

Ukrayna Sağlık Bakanı Oleg Musiy, 5 Mayıs'tan bu yana Donetsk ve Lugansk bölgelerinin resmi hastane kayıtlarına göre morglara toplam 210 kişinin ulaştırıldığını söyledi. Musiy, son 24 saat içinde ise 50 den fazla kişinin cesedinin bölge morglarına kaldırıldığını ifade etti.

Musiy: “Terörle mücadele operasyonları sırasında 14 çocuk ile 9 kadın da hayatını kaybetti.” dedi.

Hayatını kaybedenlerin ölüm sebeplerini hakkında net bilgi vemeyen Musiy, ellerindeki rakamların sadece acil tıp merkezlerinin resmi kayıtlarına dayandığını belirtti.

Öte yandan Musiy çatışmaların devam ettiği doğu bölgelerinde 10 hastanenin hâlihazırda çalışmadığını açıkladı.

Hastanelerin morglarında kaldırılanların dışında silahlı ayrılıkçıların can kayıplarına ilişkin ellerinde bilgi olmadığını ifade eden Musiy, Sağlık Bakanlığı’nın sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ya da herhangi başka terör örgütü ile iş birliği yapmadığını dile getirdi. Ülkenin doğusundaki ayrılıkçıların can kayıplarına ilişkin net bir sayı alınamıyor. Hayatını kaybedenler yol kenarlarında açılan kanallara dini tören akabinde toplu şekilde defnediliyor.

Donetsk Valiliği daha önce yaptığı açıklamada sadece kendi şehirlerinde ölü sayısının 175’i geçtiğini söylemişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×