Ukrayna'da Ordu Müdahalesi Gündemde

Ukrayna'da bazı bölgelerde federal yapı isteyen Rusya yanlılarının artan eylemlerine ordunun müdahale edeceği bildirildi.

Ukrayna'da Ordu Müdahalesi Gündemde
13 Nisan 2014 Pazar 22:28

Ukrayna'da bazı bölgelerde federal yapı isteyen Rusya yanlılarının artan eylemlerine ordunun müdahale edeceği bildirildi. Ukrayna Cumhurbaşkanı vekili ve Parlamento Başkanı Aleksandr Turçinov, televizyonda halka seslendi.

Aleksandr Turçinov, federal yapı taraftarlarına yarın sabah yerel saat ile 09.00'a kadar süre tanıdı. Verilen süre zarfında, Rusya yanlısı milislerin silahlarını bırakıp, ele geçirdikleri; valilik, istihbarat ve emniyet binalarını boşatmamaları halinde Turçinov, Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu ile Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin geniş çaplı antiterör operasyon başlatacağını duyurdu.

İmzaladığı bir kararname ile olaylara karışanlara herhangi bir cezai müeyyide uygulanmayacağını bildiren Turçinov: "Ukrayna’nın doğusunda, Rusya’nın 'Kırım senaryosunu' tekrarlamasına izin vermeyeceğiz. Kolluk kuvvetlerine ateş açmayan ve yarın sabaha kadar silahını teslim ederek, basılan binaları terk edenlere karşı herhangi bir ceza verilmeyeceğini garanti ediyorum." dedi. 

Ukrayna'da ordu müdahalesi gündemde


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×