Ukrayna’da iç savaş can almaya devam ediyor, en az 25 ölü

Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerinde yaşanan iç savaşta ölümler artmaya başladı. Odessa’da dün sendika binasında çıkan yangın ve diğer olaylarda 46 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Slavyansk ve Kramatorsk kentlerinde tansiyon...

Ukrayna’da iç savaş can almaya devam ediyor, en az 25 ölü
03 Mayıs 2014 Cumartesi 19:38

Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerinde yaşanan iç savaşta ölümler artmaya başladı. Odessa’da dün sendika binasında çıkan yangın ve diğer olaylarda 46 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Slavyansk ve Kramatorsk kentlerinde tansiyon yeniden yükseldi. Yerel milis güçlerinin yollara kurduğu barikatlara saldıran Sağ Sektör üyesi ve diğer Kiev yanlısı grupların açtığı ateş soncu 20’den fazla kişi hayatını kaybetti.

İtar-tass’a konuşan Slavyansk milis güçleri, AGİT askeri gözlemcilerinin salıverilmesinin ardından radikal gruplarla federasyon yanlısı gruplar arasında çatışma yaşandığı, 4’ü silahlı olmak üzere 15 kişinin hayatını kaybettiği bilgisini verdi. Slavyansk milis güçleri lideri Vyaçıslav Ponomarev, yaşananların bir operasyon olmadığını, aşırılıkçı grupların yolda silah taşımayan insanlara bile ateş ettiğini iddia etti. Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada ise 2 askerin öldüğü ve 12 askerin de yaralandığı belirtildi.

Ukrayna ordusu Kramatorsk kentinde de kontrolü sağlamak için operasyonları sürdürüyor. Ukrayna Güvenlik Servisi binası yeniden Ukrayna yönetiminin eline geçerken, yerel kaynaklar askerilerin sivillere ateş açtığını iddia etti. İnterfax’a konuşan kaynak, 7-10 arasında sivilin yaşamını yitirdiğini, rakamları doğrulatmaya çalıştıklarını söyledi.

Slavyansk ile Kramatorsk arasındaki yolu kapatan Ukrayna ordusu, Kramatorsk televizyon merkezini ele geçirdi ve yeniden Ukrayna televizyonları yayına başladı.

Odessa da olaylara karıştıkları gerekçesi ile 170 kişi gözaltına alındı. Polis güvenliği sağlamaya çalışırken, Rusya yanlıları yollara barikat kurarak, sendika binasını ateşe verenlerin bulunmasını istedi. Polis merkezini işgal eden eylemciler suçluların bulunması ya da valinin istifasını istedi. Eylemciler aksi durumda binayı işgal edecekleri tehdidinde bulunuyor.

CİHAN

Ukrayna’da iç savaş can almaya devam ediyor, en az 25 ölü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×