UCM'nin dünya mirasına zararla ilgili kararı

MINUSMA, Mali Timbuktu'daki kültürel mirasın tahrip edilmesiyle ilgili Mehdi'ye verdiği cezadan dolayı UCM'yi tebrik etti.

UCM'nin dünya mirasına zararla ilgili kararı
28 Eylül 2016 Çarşamba 12:04

Mali'de görev yapan Birleşmiş Milletler İstikrar Misyonu (MINUSMA), Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM), Timbuktu'daki kültürel mirasın tahrip edilmesiyle ilgili davada verdiği hükmün isabetli olduğunu bildirdi.

MINUSMA, terör örgütü El Kaide ile ilişkili Ensaruddin örgütünün 2012'de Mali Timbuktu'da, 9 anıt ve 1 camiye kasten saldırısını yönettiği belirtilen Ahmet el Faqi el Mehdi'nin "savaş suçu işlediği" gerekçesiyle 9 yıla mahkum edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Mehdi hakkında verilen kararın, kültürel mirasın tahrip edilmesi konusunda çok önemli bir gelişme olduğu belirtilerek, UCM tebrik edildi.

Mehdi, savaş suçu işlediği gerekçesiyle 22 Ağustos'ta UCM'de yargılanmaya başlanmış, savcı Mehdi için 9 ila 11 yıl hapis cezası talebinde bulunmuştu.

Hollanda'nın Lahey kentindeki UCM, dün, Ensaruddin örgütünün 2012'de Timbuktu'da 9 anıt ve 1 camiye kasten saldırısını yönettiği belirtilen Mehdi'nin, Timbuktu’daki kültürel mirasın tahrip edilmesi noktasında savaş suçu işlediğine hükmetmiş ve Mehdi'yi 9 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

UCM Sözcüsü Fadi el Abdullah, "Mali'deki tarihi yapılara zarar verdiği gerekçesiyle Mehdi'yi hakim karşısına çıkararak mahkeme ilk kez Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki yapılara zarar veren bir ismi yargılıyor. Bu yapıların tahribatı konusunda uluslararası toplumun dikkatini çekmek çok önemli. Bu tür saldırılar ağır suçlardır ve cezasız kalmamalıdır". ifadesini kullanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×