Türksat 4A uydusu için geri sayım başladı

Türkiye'nin haberleşme kapasitesini üç kat artıracak olan Türksat 4A uydusu fırlatılmaya hazır.

Türksat 4A uydusu için geri sayım başladı
13 Şubat 2014 Perşembe 15:03

Türkiye'nin haberleşme kapasitesini üç kat artıracak olan Türksat 4A uydusu fırlatılmaya hazır.
Ruscosmos Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre Türksat 4A uydusu, 14 Şubat 2014 Cuma günü, Türkiye saatiyle 23.09. 03’te Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssünden Proton M roketiyle uzaya gönderilecek. Yetkililer Türksat 4A uydusunun , 11 Şubat 2014 günü Baykonur’dan fırlatılacağı rampaya yerleştirilerek son hazırlıkların yapıldığını açıkladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Ocak’ta Japonya ziyareti sırasında düzenlenen törenle teslim alınan ve Kazakistan’a getirilen Türksat 4A uydusu Japon şirketi Mitsubishi Electric ( MELCO ) tarafından üretildi. 3800 kg ağırlında ve bin 750 MHz bant genişliğine sahip olan uydu 42 derece doğu yörüngesinde görev yapacak. 4A uydusu Türkiye'nin yanı sıra, Kuzey Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya'yı kapsama alanında bulunduracak Türk kanalları Afrika kıtasının tamamından izlenebilecek.
Baykonur’da gerçekleşecek olan Türksat 4A’nın fırlatma programına, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Türksat A.Ş., Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay’ın da katılması bekleniyor.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×