Türkiye’deki Patriot sistemnini görev süresi bir yıl uzatıldı

Alman Federal Meclisi, NATO müttefiki Türkiye’nin güvenliğini sağlamak için gönderilen Alman askerlerin görev süresini bir yıllığına uzattı.

Türkiye’deki Patriot sistemnini görev süresi bir yıl uzatıldı
16 Ocak 2014 Perşembe 19:18

Alman Federal Meclisi, NATO müttefiki Türkiye’nin güvenliğini sağlamak için gönderilen Alman askerlerin görev süresini bir yıllığına uzattı. 31 Ocak 2015’e kadar süresi uzatılan Alman birliği, Türkiye’yi Suriye’den gelebilecek saldırıyı önlemek için bölgede 400 asker ve iki adet Patriot füzesi bulunduruyor. Konuyla ilgili mecliste yapılan oturumda, konuşlandırılan birliğin masrafının 19,5 milyon Euro olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili konuşan Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir, bir NATO ülkesinin güvenliği için bu birlikteki bütün ülkelerin gerekli desteği vermek zorunda olduğunu söyledi. Özdemir, Yeşiller’in görev süresinin uzatılmasında destek vereceğini açıkladı.

Uzun süren tartışmalar neticesinde Almanya, Kahramanmaraş’a geçtiğimiz yıl ocak ayında Patriot füze sistemini kurmuştu. Alman Bakanlar Kurulu ise geçen hafta askerlerin görev süresini uzatma kararı almıştı.

Almanya'nın yanı sıra ABD ve Hollanda da söz konusu NATO görevine ikişer adet Patriot füze bataryası ve bunları kullanacak askerlerle ile destek veriyor.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×