Türki Amerikan Birliği’nden Davutoğlu’na, "mektubu açıkla" çağrısı

ABD'deki çok sayıda Türk derneğinin çatı kuruluşu Türkî Amerikan Birliği (TAA), mektuplar yoluyla Türkiye’nin yurtdışına şikâyet edildiğini iddia eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu, elindeki bilgileri paylaşmaya davet etti.

Türki Amerikan Birliği’nden Davutoğlu’na,
08 Nisan 2014 Salı 13:28

ABD'deki çok sayıda Türk derneğinin çatı kuruluşu Türkî Amerikan Birliği (TAA), mektuplar yoluyla Türkiye’nin yurtdışına şikâyet edildiğini iddia eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu, elindeki bilgileri paylaşmaya davet etti.

Türk okullarının kapatılması için Türk büyükelçilikleri ve temsilciliklerine talimat verdiklerini inkar etmeyen ve buna gerekçe olarak Türkiye’nin yurtdışına şikâyet edildiği sözde mektuplara işaret eden Davutoğlu’na TAA'dan cevap geldi.

TAA Başkanı Faruk Taban’ın yaptığı yazılı açıklamada, Davutoğlu’nun Türkiye’yi sevenlerin inanmakta ve anlamakta zorlandığı kapatma talimatını müdafaa sadedinde delil göstermeden "Türk okulları ile irtibatlı sivil toplum liderlerinin Türkiye’yi itibarsızlaştırma çabası içinde olduğunu iddia ettiği" dile getirildi.

DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMASINDAN HAYRET VE ÜZÜNTÜ DUYDUK

Davutoğlu’nun açıklamalarını ‘talihsiz’ bulan Taban, Türk kökenli Amerikalıların her sahadaki girişimlerini destekleyen bir sivil toplum kuruluşu olduklarının altını çizerek söz konusu söylem karşısında hayret ve üzüntü duyduklarını vurguladı.

Dünyanın160 ülkesinde kurulan okulların Türkiye ile bu ülkeler arasında dostluk köprüleri kurulmasına vesile olduğuna ve Türkiye’nin uluslararası camiadaki imajına en müsbet katkıyı sağladığına dikkat çeken Taban, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi'nde geçici üye adayı olduğu bir dönemde Türkiye’nin dünyadaki itibarına katkılarından ötürü teşekkür ve takdir edilmesi beklenen bu okullar hakkında Sayın Davutoğlu tarafından karalayıcı ifadeler kullanılmasını anlamak mümkün değildir."

SUÇ VARSA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATIN; DEĞİLSE ÖZÜR DİLEYİN

Taban, söz konusu karalayıcı yaklaşımın diplomatik nezakete ve sorumlu devlet adamlarına yakışmadığını vurguladı. Hür ticari teşebbüs hakkına tecavüz ve başka ülkelerin içişlerine karışma boyutlarına dikkat çekti.

Son olarak Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nu, elindeki belgeleri paylaşmaya davet eden Taban, “Şayet bir suç unsuru varsa hukuki süreci başlatmaya, aksi halde, Gerek Türk halkından gerekse gurbetteki Türk insanlarından ve bu okulların hizmet verdiği ülkelerin insanlarından özür dilemeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×