Turçinov: Biz her zaman Kırım Tatarlarıyla birlikte olacağız

Ukrayna Parlamentosu Başkanı ve Cumhurbaşkanı vekili Aleksandr Turçinov, Kırım Tatarların sürgününün 70. yıldönümü münasebetiyle mesaj yayımladı.Turçinov mesajında, "70 yıl önce Kırım topraklarda, komünist rejim tarafından korkunç...

Turçinov: Biz her zaman Kırım Tatarlarıyla birlikte olacağız
18 Mayıs 2014 Pazar 19:28

Ukrayna Parlamentosu Başkanı ve Cumhurbaşkanı vekili Aleksandr Turçinov, Kırım Tatarların sürgününün 70. yıldönümü münasebetiyle mesaj yayımladı.

Turçinov mesajında, "70 yıl önce Kırım topraklarda, komünist rejim tarafından korkunç bir cinayet işlendi. Stalin iktidarı Kırım Tatarlarını, 'Hitler ile işbirliği' gibi asılsız bir suçla yurtlarından sürdü." dedi.

Dikta rejiminin sürgündeki insanların kültürel gelişimini durdurmak için her şeyi yaptığına dikkat çeken Turçinov, milli kültür, tarih ve dilin unutturulmaya hatta yok etmeye çalışılmasına rağmen, Kırım Tatarları'nın özgürlük isteği ve anavatanlarına dönüş arzusunu öldüremediğini vurguladı.

Turçinov mesajında şu ifadeler yer aldı: "Bizler, Kırım Tatarlarına ve sürgüne zorlanan diğer etnik grupların temsilcilerine destek ve dayanışmamızı ifade ediyoruz. Eminim ki bizler hep birlikte, bütün zorlukları aşacağız, Ukrayna toprak bütünlüğüne yeniden kavuşuruz, kendimiz ve çocuklarımız için de iyi hayat kurarız."

Tatarların geri dönüş mücadelesine Vyaçeslav Çornovil, Petr Grigorenko, Mihail Gorın gibi önde gelen Ukraynalı liderlerin destek verdiğine atıfta bulunan Turçinov, Ukrayna Parlamentosu’nda "Etnik gerekçeyle sürülen kişilerin haklarının iadesi" konulu kanunun kabul edildiğini belirtti.

Söz konusu kanun, sürgünden dönenlerin, Ukrayna topraklarına yeniden yerleşmesi için gerekli koşulların oluşturulmasına imkân tanıyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×