Tsipras: Yunanistan erken genel seçime gitmeli

Yunanistan’da dün yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden birinci parti çıkan Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Tsipras, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile görüşmesinde erken genel seçim istedi.AP seçimlerinden birinci çıkan...

Tsipras: Yunanistan erken genel seçime gitmeli
26 Mayıs 2014 Pazartesi 17:33

Yunanistan’da dün yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden birinci parti çıkan Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Tsipras, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile görüşmesinde erken genel seçim istedi.

AP seçimlerinden birinci çıkan SYRIZA lideri Aleksis Tsipras, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile görüştü.

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Tsipras, dünkü sonuçların ardından “şimdiki meclisin hukuken kritik kararlar almasına olanak vermediğin" söyledi.

Bu parlamentonun hukuken 2015 yılında seçilecek yeni cumhurbaşkanını da belirleyecemeyeceğini öne süren Tsipras, Başbakan Antonis Samaras’tan SYRIZA’nın görüşünü almadan yeni merkez bankası başkanını da belirlememesini istedi.

SYRIZA, AP seçimlerinde oyların yüzde 26,6'sını, iktidardaki Yeni Demokrasi ise yüzde 22, 7'sini almıştı. Siyasi analistler, erken genel seçimlerin büyük olasılıkla 2015 yılı ilk yarısında yapılacağını belirtiyor.

CİHAN

Tsipras: Yunanistan erken genel seçime gitmeli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×