Trump'tan 350 milyar dolarlık dans

ABD Başkanı Trump ve beraberindeki heyet, Riyad'da imzalanan 350 milyar dolarlık anlaşmalardan sonra geleneksel kılıç dansı etkinliğine katıldı.

20 Mayıs 2017 Cumartesi 18:26

Trump'dan 350 milyar dolarlık dans
İlgili Galeriye Git

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Dünya kamuoyu ABD Başkanı Donald Trump ve Suudi Kralı Salman tarafından bugün atılan imzalar konuşuluyor. İki liderin attığı imzalar 10 yıllık bir periyodda 350 milyar dolarlık bir paketi kapsıyor. Anlaşmaların en büyük kalemi ise Amerika'dan alınacak silahlar için ödencek 100 milyar dolar olacak. Silah anlaşmasının dışında ekonomik ortaklığı güçlendirmek için de bazı anlaşmalar imzalandı. İmzalar atıldıktan sonra iki ülke heyetlerinin katıldığı kılıç dansı yapıldı. Dansa Trump'ın eşi ve heyette yer alan kadın tercümanlardan biri de yer aldı. 

ABD Başkanı Donald Trump, ilk yurt dışı seyahatini Suudi Arabistan’a gerçekleştirerek Suudi Kralı Salman ile bir araya geldi. Trump ve Suudi Kralı Salman, Suudi Kraliyet Mahkemesinde ülkelerinin askeri ve ekonomik ortaklığı güçlendiren bir dizi anlaşma imzaladı. İki lider 110 milyar dolarlık askeri satış anlaşması imzaladı. Antlaşma kapsamında önümüzdeki 10 yıl içinde 350 milyar dolarlık başka bir satış anlaşmasını da içeriyor. İki ülke, ABD savunma sanayinde, on binlerce yeni iş alanı yaratmayı amaçlayan bir savunma işbirliği anlaşması ve özel sektör sözleşmelerini de imzaladıklarını açıkladı.

SİKORSKY HELİKOPTERLERİ SUUDİ ARABİSTAN'DA ÜRETİLECEK

1. Veliaht Prens ve İçişleri Bakanı Muhammed bin Selman ile ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson arasında Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonu ve güçlendirilmesi ile "Kara Şahin" olarak bilinen BlackHawk tipi Sikorsky tipi helikopterlerin Suudi Arabistan'da üretilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

APPLE İLE MUTABAKATA VARILDI

Suudi Arabistan bilişim şirketi ile Apple firması arasında mutabakat zaptı imzalanırken, iki ülke yetkilileri arasında hava taşımacılığı, sağlık, altyapı ve teknoloji, petrol ve doğalgaz, uçak satın alma, dijital ve gayrimenkul, madencilik ve insan deneyiminin geliştirilmesi, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesi, ortak enerji üretimi ve savunma sanayisi alanlarında iş birliği anlaşmaları da imzalandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×