Trump'ın zaferi kesinleşti

Trump'ın zaferi kesinleşti ancak bazı eyaletlerde oy sayımı devam ediyor

Trump'ın zaferi kesinleşti
09 Kasım 2016 Çarşamba 13:16

Sonhaberler / Haber Merkezi

ABD'de Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump'ın zaferiyle sonuçlanmasına rağmen 4 eyalette oy sayımı sürüyor.

Donald Trump, Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton karşısında galibiyetini ilan etti ancak Arizona, Minnesota, Michigan ve New Hampshire eyaletlerinde oy sayımı henüz bitmedi.

Trump, buna rağmen başkanı belirleyen seçiciler kurulu delege sayısında 270 eşiğini geçti. 279 delege sayısına ulaşan Trump'ın galibiyeti kesinleşti.

Clinton ise toplamda 218 delegede kaldı.

Kalan 4 eyaletin Minnesota hariç üçünde Trump önde görünüyor. Trump, bu eyaletleri de kazanırsa delege sayısını 310'a çıkaracak. Clinton'ın ise Minnesota'daki 10 delegeyi alarak 228'de kalacağı öngörülüyor.

Son duruma göre Trump kullanılan oyların yüzde 47,8'ini aldı. Hillary Clinton ise 47,4'e ulaşabildi.
Amerikan seçim sistemine göre, ABD başkanı seçilebilmek için adaylardan birinin ülke genelindeki toplam 538 seçici kurul delegesinin 270'ini elde etmesi gerekiyor. Her eyaletin delege sayısı nüfusuna göre belirleniyor. Bir eyalette en çok oyu alan aday delegelerin tamamını kazanıyor.

KONGRE SEÇİMLERİ

ABD'de başkanlık seçimiyle birlikte Kongre seçimleri de yapıldı. Kongre'yi oluşturan Temsilciler Meclisinin tamamı ile Senatonun üçte biri yenilendi.

Bu seçimlerde de Cumhuriyetçi Partili adaylar hem Temsilciler Meclisinde hem de Senatoda çoğunluğu sağlamayı başardı. Cumhuriyetçi Parti, 100 sandalyeli Senatoda 51 sandalyeyi garantiledi. 435 üyeli Temsilciler Meclisinde de Cumhuriyetçi Parti adaylarının en az 236 sandalye kazandığı kesinleşti.

Bazı eyaletlerde oy sayım işlemi hala devam ediyor. Sayım işleminin ilerleyen saatlerde tamamlanması bekleniyor.

Etiketler; #Trump

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×