Tır Şoförleri Irak'ta Tedirgin: Korkuyoruz

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti(IŞİD) üyelerinin 32 Türk TIR şoförünü kaçırması, bölgede taşımacılık yapan diğer Türk sürücüleri endişelendiriyor.

Tır Şoförleri Irak'ta Tedirgin: Korkuyoruz
13 Haziran 2014 Cuma 11:33

Meslektaşlarının başına gelen kaçırma olayının, her an kendilerini de beklediğini söyleyen TIR sürücüleri, başka yapacak işleri olmadığını, ekmek parası kazanmak için bölgede çalışmaya mecbur olduklarını söyledi. Kaçırılan şoför arkadaşlarının bir an önce serbest kalmasını isteyen TIR şoförleri, olaydan sonra endişelerinin arttığını dile getirdi.

Türkiye'den getirdikleri yükleri, Musul'a 24 kilometre uzaklıkta bulunan çevre yolu üzerinden Erbil ve Kerkük getiren sürücüler, sınırda geçiş için günlerce bekledikten sonra, ancak kendilerine sıra geldiğine dikkat çekti.

Ailelerinin Irak'taki gelişmelerden dolayı kendilerini merak ettiğini ve hep iletişimde olduklarını aktaran şoförler, IŞİD tarafından kaçırılan arkadaşlarının serbest kalması için, yetkililerin vakit kaybetmeden devreye girmesini istiyor.

Yoldan gelirken çok korktuklarını aktaran TIR sürücüler, her an karşılarına olumsuz bir durumun çıkmasından endişe ettiklerini ifade etti.

Urfa'dan Irak'a yük getiren Mahmut Derin isimli TIR şoförü,"Bizim yükümüz ve resmi evraklarımız hazırdı.Yükümüzü alıp, gelmek zorunda kaldık. Musul üzerinden gelmedik, tehlikeli. Musul'un çevre yolunu kullandık. Kürt Peşmerge askerleri o bölgenin düzenini sağlamışlar, bundan çok memnunuz. Ailelerimiz bizleri çok merak ediyor. İki de bir arıyorlar. Hep iletişim halindeyiz.İnşallah bir şey olmaz. Ama ne yapalım, başka çaremiz yok" ifadesini kullandı.

Yollarda sıkıntı olduğunu belirten Nuri Külay isimli şoför ise, "Musul çevresinden geldim, yol üzerinde askerler vardı. Yoğun güvenlik vardı. Burası tehlikeli, ama ne yapalım, mecbur gidiyoruz"

Türk TIR şoförleri: Korkuyoruz ama ekmeğimizin peşindeyiz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×