Times: Erdoğan, kendi ülkesinin can düşmanı haline geliyor

İngiltere'de yayınlanan The Times gazetesi, Türkiye'deki siyasi çalkantı ele alınırken Başbakan Tayyip Erdoğan'a eleştiriler yöneltildi.

Times: Erdoğan, kendi ülkesinin can düşmanı haline geliyor
08 Ocak 2014 Çarşamba 19:18

İngiltere'de yayınlanan The Times gazetesi, Türkiye'deki siyasi çalkantı ele alınırken Başbakan Tayyip Erdoğan'a eleştiriler yöneltildi. Gazete, Rus lider Vladimir Putin arasında benzerlikler kurduğu Erdoğanı'ın ülkenin hastalıklarını kavrayamadığı iddia edildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre; The Times'ın başyazısı "Türkiye'nin Putinleşmesi" başlığını taşıyor. Altbaşlıkta ise "bir zamanlar gıptayla bakılan Erdoğan'ın, ülkesinin can düşmanı haline gelmekte olduğu" öne sürülüyor.

The Times, Erdoğan'ın yönelimlerini, arka arkaya devlet başkanlığı ve başbakanlık koltuğuna oturan Rusya lideri Vladimir Putin'in çizgisine benzetti. Erdoğan'a yönelen eleştiriler, eğitimli genç kuşağı yabancılaştırması ve devleti kendi iradesine tabi kılmaya çalışması üzerinde odaklandı

Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'nin birkaç yıl öncesine kadar, yüksek ekonomik büyüme oranı sağlayan, ülkeyi yolsuzluğa bulaşmış politikacılardan ve zorbalığa yönelen generallerden arındıran çoğulcu ve modern bir yönetim sergiler görüldüğünü hatırlatan The Times, İslam ile Batı dünyasının aracısı olarak görülen hükümetin bugünkü durumunu ise şöyle resmetti: "Yazık ki bugün Türkiye çok farklı bir tablo sergiliyor. Protesto ve skandallarla sarsılıyor, eğitimli gençleri hükümete yabancılaşmış durumda ve lideri ülkenin hastalıklarını, iyileştirmek bir yana, kavrayamamış gözüküyor. Artık ekonominin bozulmaya başladığına dair işaretler de var."

Başyazıda Erdoğan'ın, "kürtaj ve doğum oranı gibi sosyal konularda kendisini artan oranda hissettirerek, şüpheci laiklik savunucusu Türkleri alarma geçirdiği", "dış politikada ters tepen bir görkem ile Sünni İslam dünyasının liderliğine soyunurken, İsrail ile hakaret savaşına giriştiği" yorumu yapıldı. Yazıda, Gezi Parkı'na yapılmak istenen inşaata karşı protestolara yetkililerin sert müdahalesine de dikkat çekildi.

Her makul hükümetin yapması gerektiği gibi muhaliflerin gönlünün almak yerine, protestocuların marjinalleştirilmeye çalışılmasının, bütün bir eğitimli ve laiklik yanlısı genç kuşağı hükümete yabancılaştırdığını iddia eden The Times, hükümetin kalbine kadar ulaşan yolsuzluk iddiaları konusunda ise Erdoğan'ın "iddiacıları suçlayıp yargıya ve polise saldırarak, adı belirsiz yabancı güçleri hükümetini devirmeye çalışmakla suçladığını" iddia etti.

The Times, "kibirli ve kendisini vazgeçilemez gören tek bir güçlü liderin iradesini devlete dayatması" ifadelerini kullanara, bu durumu "Türkiye'nin Putinleşmesi" diye tanımladı.

Bu arada, Erdoğan'ın güçlendirilmiş devlet başkanlığı planına da değinilen yazıda, "Türkiye bizim dostumuz ve dostların Erdoğan'ın kulağına kendisinin bir fani olduğunu ve Türkiye'nin bir Putin'e ihtiyaç duymadığını fısıldaması gerekiyor." ifadelerine yer verildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×