Tiflis’te Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Üçlü Zirvesi yapılıyor

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Üçlü Zirve Toplantısı Gürcistan'ın başkenti Tiflis’te başladı. Zirveye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev katılıyor. Zirve’nin...

Tiflis’te Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Üçlü Zirvesi yapılıyor
06 Mayıs 2014 Salı 13:03

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Üçlü Zirve Toplantısı Gürcistan'ın başkenti Tiflis’te başladı. Zirveye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev katılıyor.

Zirve’nin açılış oturumu öncesinde; Gül, Margvelaşvili ve Aliyev aile fotoğrafı çektirdiler. Ardından kürsüye gelen liderler, açış konuşması yaptılar.

“ÜÇ ÜLKE ARASINDA ÇOK BOYUTLU İŞ BİRLİĞİ BULUNMAKTADIR”

Türkiye-Gürcistan ve Azerbaycan arasında çok boyutlu, yoğun bir iş birliği bulunduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, 2007 yılında cumhurbaşkanları düzeyinde Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun Gürcistan kısmının temel atma töreninde birlikte olduklarını hatırlattı. Üç ülkenin, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum, Bakü-Tiflis-Kars ve Trans-Anadolu gibi bölgesel ve küresel ölçekte çok önemli projeleri gerçekleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, zirve kapsamında bu projelerin de geniş biçimde konuşulacağını kaydetti.

Gül, üç ülkenin Güney Kafkasya’da istikrara ve refaha katkısının herkes tarafından takdir edilmeye başlandığına dikkat çekerek, “Biz Kafkasya’nın yüksek dağlarını bir duvar olmaktan çıkardık bir kapı, bir iş birliği alanı haline getirmiş olduk. Bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi.

“ÜÇ ÜLKE HALKLARI BİRBİRLERİNİN KARDEŞLERİDİR”

Üç ülke halklarının birbirlerinin kardeşleri, komşuları olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Aralarındaki yakın dostluğa dayalı iş birliği, ekonomik alanda da kendini göstermektedir. Bunları en üst seviyede Cumhurbaşkanları olarak tekrar gözden geçirmek ve bu zirveleri bundan sonra düzenli bir şekilde yapılacağını ümit ediyorum. Bundan büyük bir memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×