Tayland binlerce Kamboçyalıyı sınır dışı etti

Kamboçya’nın Tayland ile sınırındaki Banteay Meanchey şehrindeki Poipet kontrol noktasında son 3 günde 10 binden fazla kişi Kamboçya’ya giriş yaptı.Tayland’dan sınır dışı edilenlerin çoğunun işçi olduğu belirtilirken, işlemlerin...

Tayland binlerce Kamboçyalıyı sınır dışı etti
12 Haziran 2014 Perşembe 10:43

Kamboçya’nın Tayland ile sınırındaki Banteay Meanchey şehrindeki Poipet kontrol noktasında son 3 günde 10 binden fazla kişi Kamboçya’ya giriş yaptı.

Tayland’dan sınır dışı edilenlerin çoğunun işçi olduğu belirtilirken, işlemlerin askeri yönetim tarafından yapılması dikkat çekti. Poipet Kaymakamı Ngor Mengchruon, "Tayland otoriteleri işçileri kamyonetlere doldurup sınıra getiriyorlar. Biz gelen bu insanlara konaklama yeri sağlamakta zorlanıyoruz.’’ dedi.

Mengchruon, Tayland askerinin ilk defa Kamboçyalı işçileri geri gönderdiğini ve bu çaptaki sayının olağan dışı olduğunu söyledi.

Kaymakam Mengchruon, "Gelenler için su ve tuvalet ihtiyaçlarının da karşılanması için kamplar kurduk. Bu insanların evlerine gidebilmeleri için minibüs, otomobil ve kamyonet gibi taşıtlar ayarlıyoruz.’’ şeklinde konuştu.

Bazı insan hakları savunucuları Tayland’da darbe yapan askeri yönetimin Kamboçya vatandaşlarına kötü muamele yaptığı, hatta şiddet uyguladığını iddia ediyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×