TAA kurultayı Amerikalı senatör ve milletvekillerini bir araya getirdi

Türkî Amerikan Birliği'nin (TAA) yıllık olağan kurultayı, görkemli bir kapanış yemeğiyle sona erdi.

TAA kurultayı Amerikalı senatör ve milletvekillerini bir araya getirdi
10 Nisan 2014 Perşembe 13:03

Türkî Amerikan Birliği'nin (TAA) yıllık olağan kurultayı, görkemli bir kapanış yemeğiyle sona erdi. ABD’de 6 federasyon ile 200’ün üzerinde Türk sivil toplum kuruluşunu temsil eden çatı örgütü TAA tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen kurultaya toplam 43 milletvekili ve senatör katıldı.

The Willard InterContinental otelinde sabah kahvaltısıyla başlayan kurultay, “Orta Asya’da Enerji Güvenliği”, “Türk Demokrasi’nin Sıkıntıları ve Yeni İpek Yolu’na İlk Adım” başlıklı panellere ev sahipliği yaptı.

TAA Başkanı Faruk Taban, yaptığı açılış konuşmasında kurultaylar vesilesiyle Orta Asya, Kafkaslar, Türkiye ve ABD arasında kurulan dostluk ve ortaklık ilişkisinden herkesin mutlu olduğunu düşündüğünü dile getirdi. TAA olarak bölgesel anlamda da ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Taban, “Kongre üyeleri Türkiye, Orta Asya ülkeleri ve ABD ile dostluğa verdikleri önemi göstermek için burada.” diye konuştu. Bu zamana kadar 45 eyalet meclisinde resepsiyon gerçekleştirdiklerine vurgulayan Taban, “Bu yıl sonuna kadar 3 eyalet meclisinde daha resepsiyonumuz olacak.” dedi.

Gecede bir konuşma yapan Maryland eyaleti Dışişleri Bakanı John P. McDonough, Türkî Amerikalıların yerel yöneticilerle kurduğu birebir ilişkilerin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, "Uluslararası ilişkilerdeki gerilimin ne düzeyde olduğu çok önemli değil. Yerel bazda vali ve belediye başkanlarıyla kurulan irtibat, her zaman ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunur. İlişkilerini yerel seviyede geliştirmeye çalışan TAA’yi tebrik ederim." ifadelerini kullandı.

Amerikan Valililer Birliği'yle birlikte Nisan ayı sonunda Türkiye’ye gideceklerini söyleyen McDonough, Maryland adına galaya katılmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu belirten Dışişleri Bakanı, özellikle Türkler ve Türk dernekleriyle ilişkileri zenginleştirmek istediklerini söyledi. McDonough, “farklı ülke ve kültürlerin temsilcilerini başarıyla bir araya getirdiği için” TAA Başkanı Dr. Faruk Taban’a Maryland eyaleti adına bir takdir belgesi sundu.

New York eyaletinin büyük bir Türk nüfusuna sahip olduğunu hatırlatan New York Senatörü Kirsten Gillibrand, Türk ve Amerikalılar arasındaki dostluğunun kendisi için ciddi manada önem taşıdığını söyledi. Gillibrand, geçen yıl İstanbul'u ziyaret etme fırsatı bulduğunu belirterek şunları söyledi: "İstanbul iki kıtayı bir araya getiren harika bir şehir. Bu ziyaret kafamda Türkiye'yle Amerika arasındaki ortaklığın önemini pekiştirdi." şeklinde konuştu. Gillibrand ayrıca Ortadoğu sorununa değinerek, "Ortadoğu'daki karmaşayı görünce Türkiye’nin özgürlük ve şeffaflık için bir önder olacağını umut ediyorum. Amerika böyle bir vizyondan doğmuştu ve Başkan Obama’nın ilk ziyaret ettiği ülkenin Türkiye olmasının da sebebi buydu." dedi.

Türkiye'de son dönemde gündemi meşgul eden tartışmalara değinen Texas Milletvekili Pete Olson ise şunları söyledi: "Biliyorum ki buradaki insanlar deniz aşırı bir ülkede yaşanan problemlerden dolayı haksız yere itham ediliyor. Onlara şu sözü hatırlatmak isterim: “Eğer insanlar sizin için haksız yere kötü şeyler söylemiyorsa bilin ki yanlış yoldasınız”.

Florida Milletvekili Debbie Wasserman Shultz konuşmasında Türkiye'de yaşanan olaylara değinerek "Çoğumuzun ifade özgürlüğüyle alakalı endişeleri olduğunu biliyorum. Açıkça görülüyor ki Türkiye tıpkı diğer demokrasilerde olduğu gibi sıkıntılı bir dönemden geçiyor." dedi.

New Jersey Milletvekili Bill Pascrell ise Türk toplumunun yoğun nüfusa sahip olduğu Paterson şehrinden geldiğini belirterek, Türkiye'yle ilgili düşüncelerini, "Gazetelerden Türkiye'de neler olduğunu okuyoruz. Ben Türkiye'nin son 20 yılda olduğu gibi, güçlü ve gelişen bir ülke olarak kalması için dua ediyorum. Türkiye, Avrupa, Ortadoğu ve Balkanlar'da merkez güç oldu. Biz demokratik prensiplere inanan, her erkek ve kadının eşit doğduğuna inanan canlı ve güçlü bir Türkiye istiyoruz." sözleriyle ifade etti.

New York Milletvekili Grace Meng ise Türk misafirperverliğinin her zaman olduğu gibi bugün de eşsiz olduğunu belirterek, Orta Asya ve Amerika'nın birçok ortak değere sahip olduğunu ve bu yüzden ilişkilerin de çok önemli olduğunu vurguladı.

Georgia Milletvekili Doug Collins, Türkiye'de demokrasinin ve reformların devam etmesini umut ettiğini belirtti.

Pennsylvania Milletvekili Mike Doyle Türkiye ile ilgili düşüncelerini, "Gerçek demokrasiler ve gerçek ülkeler ifade özgürlüğü olmadan var olamaz ve insanlar özgürce yaşayamaz." sözleriyle aktardı.

Programa ABD'nin dört bir yanında faaliyet gösteren Türk dernek temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda işadamı ve akademisyen de katıldı. Bağımsız milletvekili Hakan Şükür ile CHP milletvekilleri Engin Özkoç, Sedef Küçük ve Müslim Sarı da programın konukları arasında yer aldı.

Gecede konuşan söz alan diğer milletvekillerinden Florida Milletvekili Alan Grayson ise “Türkiye Ortadoğu’nun en zorlu komşularının bulunduğu bir bölgede yer alıyor. Size ve Türkiye halkına Suriye’den gelen mültecilere kapınızı açtığınız için teşekkür ederim.” diye konuştu.
California Milletvekili Maxine Waters ise “California’daki Türk arkadaşlarımdan çok memnunum. Burada kurultayınıza katılan çok sayıda kongre üyesi var. Bugün veya yarın ABD Kongresinde iş adamlarınızı misafir edeceğiz. Bu kulağa hoş gelen bir gelişme. Çünkü ABD Kongresinde hizmet eden seçilmiş kişiler, bir araya gelmemizin, birlikte çalışmamızın ve gelişmeye ve ticarete odaklanmamızın önemini anladı. Gelecekte de siz Türk toplumu ile çalışmayı arzu ediyoruz. Sizinle birliğimiz her geçen gün artıyor. Yatırımlara ve gelişime devam edeceğiz.” dedi.

Illinois Milletvekili Danny K. Davis de konuşmasında, Chicago’da Türk toplumu ile çok iyi ilişkilerinin olduğunu ifade etti. Chicago’nun misafirperver bir eyalet olduğunu belirten Davis, Türkleri Chicago’yu ziyaret etmeye davet etti.

California Milletvekili Dana Rohrabacher ise “ABD olarak dünyadaki tüm Türkleri sevdiğimiz bilmenizi istiyorum. Türk insanı geçmişte dünyayı tehdit eden komünizm ile mücadelede bizim yanımızda yer aldı. Bundan dolayı size minnettarız. Türk insanı dünya insanları arasında birliği sağlamaya yardımcı oldu. Bunun için de size teşekkür ediyorum. Türkiye ve Türk insanı dünya tarihinde pozitif rol oynadı.” diye konuştu.

Alabama Milletvekili Robert Aderholt , “Burada bir kez daha siz Türk dostlarımla birlikte olmaktan gurur duyuyorum. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye iki ziyaret gerçekleştirdim.” dedi. Türkiye’nin güzel yerlere ve güzel insanlara sahip olan harika bir ülke olduğunu söyleyen Aderholt, “ Buradaki etkinlik sizin ABD Kongresi’nde ne kadar çok dostunuz olduğunu gösteriyor. Kongre’de varlığınız ciddi şekilde hissediliyor. Büyük bir siyasi desteğiniz var. Her ne yapıyorsanız bundan sonra da yapmaya devam edin. Doğru şeyler yapıyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

New Jersey Milletvekili Leonard Lance : Türkiye’de ve Azerbaycan bulundum. Sizi temine ederim ilişkilerimiz çok sağlam ve bunu sürdüreceğiz. İnsanlar özgürlüğü sever ve halklarımızın özgür yaşamaya devam etmesi için birlikte çalışacağız. Sizi ulusumuzun başkentine hoş geldiniz diyorum. Ben de sizin başkentlerinizde bulunmaktan onur duydum.

New York Milletvekili Gregory Meeks ise “Burada temsil edilen 6 ülkenin de ABD için çok önemli olduğunu bilmenizi isterim. Sizin harika dost ve müttefik olduğunuzu biliyoruz. Buradaki diasporalarla birlikte çalışarak yaptıklarınızdan dolayı size teşekkür ederim. Tarihinizi, kültürünüzü ve yemeklerinizi getirerek Amerika’yı daha güzel bir ülke yaptınız. Size katkılarınızdan dolayı minnettarız.” dedi. Meeks ayrıca, “Kongre’deki birçok arkadaşım bu akşam burada bizimle birlikte. Burada gördüğünüz gibi Demokrat ve Cumhuriyetçiler olarak bu kadar sayıda birlikte bulunmuyoruz. Sizi bizi bir araya getirdiniz. Bizde daha iyi bir gelecek için bir arada duracağız.” diye konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×