Suriye'ye savaşa giden gençlere gözaltı

Fransa'nın Strasbourg şehrinde Suriye'ye savaşa gittikleri öne sürülen 6 gencin yakalandığı belirtildi.Polis tarafından gözaltına alınan şüphelilerin, aralık ayında Suriye'ye savaşa gittikleri ve bir ay önce de Fransa'ya geri döndükleri...

Suriye'ye savaşa giden gençlere gözaltı
13 Mayıs 2014 Salı 14:18

Fransa'nın Strasbourg şehrinde Suriye'ye savaşa gittikleri öne sürülen 6 gencin yakalandığı belirtildi.

Polis tarafından gözaltına alınan şüphelilerin, aralık ayında Suriye'ye savaşa gittikleri ve bir ay önce de Fransa'ya geri döndükleri açıklandı. Aralarında Türkiye kökenlilerin de bulunduğu iddia edilen 20'li yaşlardaki gençlerin, ailelerini Dubai'ye gideceklerine inandırıp Frankfurt üzerinden Antalya'ya uçtukları, oradan da Suriye'ye geçtikleri belirtildi. Europe 1 radyosu, aynı mahalleden 14 gencin Suriye'ye savaşa gittiğini aktarırken, ikisinin Suriye'de öldüğünü iddia etti. Haberde, Suriye'ye giden gençlerin radikallikten uzak oldukları ve güvenlik birimlerinde de herhangi bir kayıtlarının bulunmadığı vurgulandı.

Operasyon, Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'nın, Suriye'ye savaşa gidenleri engellemek için açıkladığı 10 maddelik önlem planından birkaç hafta sonra gerçekleşirken, Cazeneuve, operasyonun, hükümetin bütün gücüyle teröre karşı kararlı duruşunun ve gençlerin radikalleşmesini önlemek için attığı adımların göstergesi olduğunu söyledi.

Fransa İçişleri Bakanı tarafından açıklanan 10 maddelik önlem planında, çocukları savaşa giden aileler için yardım hattının oluşturulması ve internette kurulacak platformla çocukları tehlikede olan ailelere daha hızlı ulaşım sağlanması gibi önlemler yer alıyor.

Fransa İçişleri Bakanlığı Suriye'ye savaş için giden 285 Fransız vatandaşının bulunduğunu açıklamıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×