Suriye'ye operasyon hazırlıklarına Rusya tepkili

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sıromolotov: "Koalisyon üyelerinin, Şam ve BMGK izni olmadan Suriye topraklarına asker göndermesini, doğrudan askeri müdahale olarak görürüz."

Suriye'ye operasyon hazırlıklarına Rusya tepkili
11 Şubat 2016 Perşembe 22:06

Rusya, İŞİD karşıtı koalisyonun Suriye'de kara operasyonu yapmak için Şam rejimi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) izin alması gerektiğini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, "Koalisyon üyelerinin, Şam ve BMGK izni olmadan Suriye topraklarına asker göndermesini, doğrudan askeri müdahale olarak görürüz" dedi.

Rus interfaks ajansına verdiği röportajda, Suriye krizine ilişkin açıklamalarda bulunan Sıromolotov, IŞİD karşıtı koalisyonun, Suriye-Türkiye sınırını korumak için Suriye topraklarında 45 kilometrelik "güvenli bölge" oluşturma girişimlerini kabul etmediklerini belirtti.

Sıromolotov, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon üyeleri tarafından Şam yönetiminin izni ve BMGK ilgili kararı olmadan, Suriye topraklarına asker gönderilmesini, Suriye'ye doğrudan askeri müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×