Suriyeli Bakan: Kürtlere Özerklik Görüşülür

Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zubi, 'Kürtlere özerklik meselesi, siyaset anlamında, yasalar çerçevesi içinde olması kaydıyla görüşülür' dedi.

Suriyeli Bakan: Kürtlere Özerklik Görüşülür
13 Mart 2015 Cuma 23:49

Suriye ülke televizyonuna izahatlarda olan Enformasyon Bakanı Umran Zubi'ye, Kürtlere özerklik verilmesiyle ilgili izahatlar yaptı. Kürtlere statü verilmesiyle ilgili bir soruyu cevaplandıran Bakan Zubi, şunları söyledi:

'Suriye'de yönetim, Suriye toprağının bir miliminden feragat etmez. Kürtler de Suriyeliler benzeri bu halkın bir parçasıdır. Suriyeliler için ne geçerliyse onlar için de tıpkı şey geçerli. Kürtler için bir özerklikten bahsediliyor. Bu konu politika anlamında, hukuklar çerçevesi içerisinde kalması kaydıyla görüşülür.'

'KÜRTLERE ÇOK YARDIMDA BULUNULDU'

Suriye'nin IŞİD'e karşı Kürtleri desteklediğini de dile getiren Zubi, şöyle devam etti: 'Ordu yada hükümet olsun Suriyeli Kürtlere aşırı yardımda bulundu. Bazıları inkâr etse de, Suriye'de Kürtlere IŞİD'e karşı savaş için destek verdik'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, geçen hafta verdiği hususi mülakatta Kobani meselesinden evvela Suriye'deki Kürtlere silah katkısı yaptıklarını iddia etmiş, 'Ancak onlar bunu kabul etmeyeceklerdir' demişti.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×