Süper Savcı Donemi Bitiyor

Yolsuzluk iddialarına tek savcı yerine, 3 savcı bakacak

Süper Savcı Donemi Bitiyor
05 Nisan 2014 Cumartesi 12:38

İspanya Adalet Bakanlığı ülkede yolsuzluk ve rüşvet olaylarının çoğalması üzerine “Süper Savcılar” dönemini kapatacak önemli bir düzenlemeye imza atmaya hazırlanıyor. Yeni yasaya göre yolsuzluk olaylarına karışmış bakanların dosyalarına tek savcı yerine üç savcı bakacak. Kararlar da üç savcı arasında oy çokluğu ile alınacak. 

İspanya Adalet Bakanı Alberto Ruiz-Gallardón, bu düzenlemenin halkın yolsuzluk ve rüşvet davalarının gecikerek zaman aşamasına uğramasına yönelik şikâyetlerinin artması üzerine yapıldığını söyledi. 

Gallardon, ülkeyi sarsan önemli yolsuzluk olaylarında artık her savcının istediği gibi istediği bölgede dava açamayacağını vurgulayarak, “Bu davalar bireysel değil kolektif savcılar tarafından özel mahkemelerce yürütülecektir ” açıklaması yaptı. 

İspanya’da halen aralarında bazı bakan, siyasetçi, işadamları ve Kral akrabaları olmak üzere 500’den fazla yolsuzluk dosyası karara bağlanmak üzere mahkemelerde bekletiliyor. 

İktidardaki Halk Partisi’ni de (PP) yakından ilgilendiren bu davaların tek bir savcı tarafından yürütülmesi halkın yoğun tepkisine yol açıyor. Geçtiğimiz aylarda ise Palma de Mallorca Mahkemesi’nin İspanya Kralı’nın küçük kızı Prenses Cristina’yı, yolsuzluk soruşturması kapsamında yargılaması dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Yasa tasarısı onaylanırsa, aralarında kraliyet ailesi, bakanlar ve siyasi partiler gibi üst düzey davalarda Başsavcılık dönemi bitmiş olacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×