Şili Devlet Başkanı: Evladım da olsa kimse ayrıcalıklı değildir

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, adı yolsuzluk iddialarına karışan oğlu Sebastian Davalos'un istifası hakkında konuştu ve 'Bu karar bir anne olarak beni yaralasa bile görevimi yaptım' dedi.

Şili Devlet Başkanı: Evladım da olsa kimse ayrıcalıklı değildir
25 Şubat 2015 Çarşamba 17:53

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, adı yolsuzluk iddialarına karışan oğlunun görevden ayrılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Üç haftalık tatilin arkasından saraya arka dönen Bachelet (63), ülke başkanlığına bağlı bir kültür vakfının başında bulunan oğlu Sebastian Davalos'un eşine ilişkin şirketin, bir ülke bankasından çektiği 6,5 milyon dolar krediyi kullanarak aldığı arazileri iri kârla sattığı bilgisinden haberdar olmadığını savundu ve şöyle dedi:

“Bu bilgi bana ulaşır ulaşmaz oğlumun istifasını istedim. Bu karar bir anne şekilde beni yaralasa dahi görevimi yaptım.”

Şili'nin ilk hanım ülke başkanı bulunan ve takribî dört yıllık aradan sonra Aralık 2013'te yine başkanlık koltuğuna oturan Bachelet, her insanın ülkedeki hükümlere uyması gerektiğinin altını çizerek, “Bu şahıs evladım dahi olsa ülkede kimse ayrıcalıklı değildir. Bir ülke başkanı şekilde görevim ülkede yaşayan bireylerin eşitliğini sağlamaktır” dedi.

Siyasetçilerin halkın seçtiği insanlar olduğunu hatırlatan Bachelet, Şili halkının kendisine verdiği güveni ailesinden kimsenin yoktur etmeye hakkı olmadığını sözlerine ekledi. Bachelet'in ayrıca savcıları göreve çağırma ederek oğlu Sebastian hakkındaki soruşturmada sonuna kadar gidilmesi buyruğu verdiği belirtiliyor. (DHA)

Kaynak: Radikal


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×