Şili açıklarında 8,2 büyüklüğünde deprem: Ciddi hasar yok

Şili açıklarında 8,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntının ardından Pasifik'te 2 metreye ulaşan tsunami dalgaları oluştu.

Şili açıklarında 8,2 büyüklüğünde deprem: Ciddi hasar yok
02 Nisan 2014 Çarşamba 07:48

Şili açıklarında 8,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntının ardından Pasifik'te 2 metreye ulaşan tsunami dalgaları oluştu. En az 2 kişinin öldüğü, depremin merkez üssüne yakın bölgelerde büyük bir hasar olmadığı açıkladı.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin merkez üssünün Şili’nin maden ihracatı yapılan ana liman şehri İquique’nin 99 kilometre kuzeybatısında, deniz tabanının 10 kilometre derinliğinde olduğunu duyurdu. İlk olarak 8,0 büyüklüğünde olarak açıklanan depremin şiddeti daha sonra 8,2’ye çıkarıldı.

Depremin hissedildiği İquique ve diğer yerleşim birimlerinde insanların panikle kaçmaya çalıştıkları, karayollarında yoğun trafik oluştuğu belirtildi. Şilili yetkililer, depremin sebep olduğu toprak kaymaları sebebiyle bazı otoyolların kapandığını, ancak ölen ve yaralanan olmadığını açıkladı. Peru ve Bolivya’da da binaların sallandığı ve insanların panikle dışarı çıktığı öğrenildi.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Latin Amerika’nın bütün Pasifik kıyıları için 6 saat boyunca tsunami tehlikesi olduğunu bildirdi. Şili’de 2010 yılında gerçekleşen 8,8 büyüklüğündeki depremde 500’den fazla kişi ölmüş, 220 bin bina yıkılmış ya da ağır hasar almıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×