Senegal'in ayaklı gazetecileri

Gazete büfesi ve oturmuş bir gazete dağıtım sisteminin olmadığı Senegal’de vatandaşlar, gündemi sabahın erken saatlerinde ağaç ve panolara asılan gazetelerden öğreniyor. Senegalliler, haber hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterse...

Senegal'in ayaklı gazetecileri
08 Haziran 2014 Pazar 15:58

Gazete büfesi ve oturmuş bir gazete dağıtım sisteminin olmadığı Senegal’de vatandaşlar, gündemi sabahın erken saatlerinde ağaç ve panolara asılan gazetelerden öğreniyor. Senegalliler, haber hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterse gazeteyi satın alıyor.

Ülkenin çoğu yerinde asılan gazetelerin genelde ilk sayfasının okunmasına izin verilirken, bazı yerlerde tamamı okunabiliyor. Gazeteyi satın alanlar, okuduktan sonra diğer okuyucularla da paylaşabiliyor.

Senegal'de gazeteleri ağaç ve panolara asanlar yanında öğleden sonra sokaklarda gezerek satanları da görmek alışılmış bir görüntü.

Adama Ndir, "Televizyon yerine gündemi gazetelerden takip ediyoruz. Bu şekilde haberleri birden fazla kaynaktan takip etmiş oluyoruz." diye konuşuyor.

Atou Dieuf, "Herkesin okuduğu veya takip ettiği bir gazete var. Her gazete bir konuda uzmanlaşıyor. Ben genelde spor haberlerini takip ediyorum." şeklinde konuşuyor.

Gazete okuma oranının düşük olduğu Senegal'de matbaalar zor koşullar altında faaliyetlerini sürdürüyor. Basılan gazete sayısının 10 civarında olduğu ülkede en çok satan gazetenin tirajı 15 bin. Gazetelerde manşetler genelde siyaset, ekonomi, ve sporla ilgili olurken ağırlıklı olarak magazin haberleri ilgi görüyor. CİHAN

Senegal'in ayaklı gazetecileri


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×