Şeffaflık Derneği: Görevden çekilme, soruşturmanın selameti için gereklidir

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün Türkiye temsilciliği, önceki gün başlatılan yolsuzluk operasyonlarına ilişkin açıklama yaptı.

Şeffaflık Derneği: Görevden çekilme, soruşturmanın selameti için gereklidir
19 Aralık 2013 Perşembe 13:08

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün Türkiye temsilciliği, önceki gün başlatılan yolsuzluk operasyonlarına ilişkin açıklama yaptı.

Devletin üst düzey bürokratları, bazı siyasetçilerin yakınları ve işadamlarını içine alan soruşturma ile ilgili basın açıklamasında, "Soruşturma ve yargılamaların, bağımsızlık, tarafsızlık, güvenilirlik ve kişi haklarına saygı ilkelerine azami önem verilerek, hukuk devleti zemininde yürütülmesi önemlidir. Yolsuzluk iddialarının kamu vicdanını tatmin edecek yöntemlerle araştırılması ve aydınlatılması şeffaf ve hesap verebilir bir demokrasinin gereğidir." denildi.

'ERKLER AYRILIĞI' VE 'İSTİFA' VURGUSU

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da dikkatle izlediği bu süreçte yasama, yürütme ve yargı erklerinin birincil sorumluluğunun erkler ayrılığı ilkesini usulünce savunup, bu sürecin demokratik bir toplumla bağdaşmayacak bir eleştiriye maruz kalmadan yürütülmesi için gerekli özeni göstermek olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Hukuk devletinin gereği olan, hukuk önünde eşitlik ilkesi ve bu ilkenin korunması adil, tarafsız, müdahalenin olmadığı bir yargılama da gerektirir. Siyasi etik ve çıkar çatışmasının önlenmesi ilkeleri dikkate alınarak, soruşturmaya konu olan kişilerle ilgisi ve yakınlığı olan kamusal görevler üstlenmiş kişilerin bu soruşturma süresince görevlerinden çekilmesi hususunun önemsenmesi, etik bir sorumluluğun ifadesi olduğu kadar soruşturmanın selameti açısından da gereklidir."

Konunun toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren mali, sosyal ve etik sonuçları dikkate alınarak, bu soruşturmaya ilişkin haber ve bilgilerin, yetkili kurumlar tarafından sürekli, düzenli, açık ve tatmin edici bir biçimde topluma sunulmasının da şeffaflık ilkesinin bir gereği olduğun belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Bu soruşturma, Şeffaflık Derneği’nin, daha önce çeşitli defalar vurgulandığı gibi, kamu yönetiminde daha şeffaf ve hesap verebilir bir idari ve hukuksal altyapı ve işleyişe duyulan ihtiyacı yeniden göstermiştir. İhale kanunlarının uygulanması ve siyasi etik, bu bağlamda öncelikli bir öneme sahiptir. Özellikle kentsel dönüşümün yoğun bir şekilde uygulandığı bir kentleşme ve yapılaşma ortamında, yolsuzluk açısından önemli risk alanları oluşturma potansiyeline sahip inşaat, imar ve gayrimenkul politikalarının yürütülmesinde, geniş toplum kesimlerinin ekonomik ve mali olduğu kadar sosyal çıkarları ve haklarının da korunması için gerekli önlemler acilen alınmalıdır."

"YOLSUZLUK ARAŞTIRMALARINDA ÖVÜNÇ DUYMAKTAN UZAKTA KONUM"

Yolsuzlukla ilgili araştırmalarda, Türkiye'nin, devlet ve toplum olarak, 'övünç duymaktan uzakta bulunan' konumunu yükseltmek ve bu anlamda temiz bir toplum idealini hukuken ve fiilen oluşturmak için, kamu gücünün üstleneceği sorumluluğa dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi: "Her düzeydeki yolsuzluk iddialarının takibinde, sonuç almaya yönelik, etkin bir çaba içinde olmak ve bunun görünür kılınması için tutarlı politikalar takip etmek. Bu çaba, aynı zamanda toplumsal bir farkındalık ve sorumluluğun da ifadesi olmalıdır. Bu nedenle, bugün sürmekte olan bu soruşturmanın hızla ve layıkıyla açıklığa kavuşturulması, sadece Türkiye’nin bugünü değil, çocuklarımıza bırakacağımız mirasın anlamı ve değeri bakımından da büyük önem taşıyor."

"Şeffaflık Derneği, yolsuzluğun ortadan kaldırılmasını demokratik siyasi mücadelenin en önde gelen hedefleri arasında görür. Ancak böylelikle siyasetin ve kamu erkinin, evrensel insani değerlere hizmet edebileceğine inanır." denilen açıklamada, "Şeffaflık Derneği, bu süreci yakından izleyecek ve temiz bir toplum için, şeffaf, dürüst, hesap verebilen yönetim süreçlerinin gelişimine her düzeyde katkıda bulunma çabalarını sürdürecektir." ifadelerine yer verildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×